Tiyatro salonlarının akustik açıdan değerlendirilmesi ve bir örnek çalışma: İstanbul Büyükşehir Belediyesi Beyoğlu Sahnesi
Acoustical analysis of a theatre: Istanbul Metropolitan Municipality Beyoğlu theatre as a case study
- Tez No: 303538
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu tez çalışmasında, özellikle işitsel açıdan önemli olan mekanların tasarımıyla ilgilenenlere konu hakkında bilgiler sunulmuş, bir tiyatro salonunun hacim akustiği açısından incelenmesinde kullanılabilecek performans kriterleri geliştirilerek, seçilen bir salon, akustik konfor koşulları açısından değerlendirilmiştir. Bu bağlamda, araştırma için İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin açtığı Beyoğlu Sahnesi yarışmasında birincilik ödülünü alan, tez danışmanım Sayın Prof. Dr. Füsun Demirel'in de projede akustik danışman olarak görev aldığı proje, örnek olarak seçilmiştir. Projede yer alan üç salondan büyük salonun akustik konforunu ortaya koyan çınlama süresi (RT), erken sönümleme süresi (EDT), berraklık (C80), belirginlik (D50), erken yanal yansıma oranı (LF80), konuşma iletim indisi (STI) gibi performans kriterleri, ODEON bilgisayar yazılımı aracılığı ile analiz edilerek ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to uncover the performance criteria regarding acoustic comfort of theatre halls and the effects of these criteria on sound quality in these halls. As the case, the project, which recieved the first prize from İstanbul Metropolitan Municipality at Beyoğlu Scene quest and to which my thesis supervisor Prof. Dr. Füsun Demirel contributed as the acoustics advisor, is depicted. Among the three halls of the Project, the Grand hall is analyzed using ODEON software in terms of performance criteria regarding reverberation time (RT), early decay time (EDT), clarity (C80), definition (D50), early lateral fraction (LF80), speech transmission index ( STI).