Kablosuz genişbant mobil ağlarda güvenlik bilinçli zeki yönlendirme protokolü
Security aware routing protocol for wireless broadband mobile networks
- Tez No: 303559
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET ALİ AKCAYOL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada kablosuz genişbant mobil ağlar için güvenlik bilinçli zeki bir yönlendirme protokolü geliştirilmiştir. Geliştirilen protokol proaktif ve deterministik olmayan yönlendirme algoritmasına sahiptir. Genetik algoritma en kısa yolu bulmak ve bulanık mantık yolların güvenlik seviyelerini dilsel olarak ifade etmek amacıyla kullanılmaktadır. Kullanıcı tarafından belirlenen bir güvenlik seviyesine göre kaynak ve hedef düğümler arasında en uygun yol bulanık mantık ve genetik algoritmayla hesaplanmaktadır.Benzetim sonuçları, bulanık mantık ile dilsel olarak güvenlik seviyesi belirlenmiş yollar üzerinde genetik algoritmayla en kısa yol bulmanın başarılı olduğunu göstermiştir. Geliştirilen protokolün benzetimi ve en uygun parametrelerinin belirlenebilmesi için Matlab programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a security-aware routing protocol is developed for wireless broadband mobile networks. The developed protocol is proactive and has nondeterministic routing algorithm. Genetic algorithm is used to find shortest path and fuzzy logic is used to define the level of security of paths as linguistic labels. Based on the user defined security level, the best path between the source and the destination is determined using fuzzy logic and genetic algorithm.Experimental results illustrated that obtaining the shortest path by genetic algorithm using the paths with linguistic security levels determined by fuzzy logic is successful. Matlab is used for network simulation and determination of suitable parameters of the developed protocol.