Türkiye'deki sürücü eğitimi ve sınav sistemlerinin diğer ülkelerle karşılaştırılması ve yeni bir model önerisi
Driver's education system in Turkey and examination of a new model and other country comparison with proposal
  1. Tez No: 303564
  2. Yazar: KADİR GÜLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KÜRŞAT ÇUBUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Traffic
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Teknolojik gelişmelerin sonuçları, bir yandan yaşamı kolaylaştırırken, diğer yandan da baş edilmesi güç yeni sorunlara neden olabilmektedir. Her geçen gün trafiğe yeni araçların katılması ve Türkiye'nin genç nüfuslu olması nedeniyle her yıl ortalama 2.000.000 kişi sürücü belgesi almaktadır. Bu nedenle 18 farklı ülkenin sürücü kursları, sürücü eğitimleri, sürücü eğitmenlerinin eğitim durumları ve yeterlilik şartları incelenerek, Türkiye'deki mevcut durumla karşılaştırılması yapılmıştır. 2009 yılında sürücü kurslarındaki sürücü adaylarının yaş, cinsiyet, eğitim durumu ve ehliyet sınavlarından almış oldukları puan aralıkları verisi incelenmiştir. Verilerden sadece kayıtları tam olan 1.000.000 kişinin verisi ayrıştırılmıştır. Veri SPSS programında analiz edilmiştir. 18 ülkenin karşılaştırılması sonucunda elde edilen verilerle, SPSS sonuçları değerlendirilerek Türkiye'deki sürücü eğitimlerinin eksik yönleri ortaya konulmuş yeni bir model önerisi oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Results of technological developments, facilitating life on the one hand, on the other hand, may cause new problems are difficult to handle. New cars every day to attend to the traffic and because of Turkey's young population of 2 million people each year are getting a driver's license. 18 different countries, therefore, the driving courses, driver education, driver education instructors and the adequacy of the conditions examined were compared with the current situation in Turkey. The driver of a candidate in 2009, driving age, gender, education level and they have received their driver's license test score data range are investigated. The only records from the data exactly one million people have been parsing the data. Data were analyzed by SPSS program. Comparison of results obtained in 18 countries with data, the results were evaluated by SPSS missing aspects of driver education in Turkey has put forward proposals for a new model was created.