Kırıkkale kent merkezinde sinyalize kavşakların incelenmesi; Samsun bulvarı örneği
Signalized traffic junctions in Kirikkale city center: The Samsun boulevard case
- Tez No: 303565
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU ARIKAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Traffic
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Günümüzde kent içi karayolu ulaşımında oluşan kaza ve trafik sıkışıklarının büyük bir bölümü kent içi kavşaklarda meydana gelmektedir. Kent içi ulaşımda kavşakların bu nedenle önemi her geçen gün artmaktadır. Kent içi ulaşım sürdürülebilirliğinin ve trafik güvenliğinin sağlanması için kent trafiğini dağıtan ve toplayan güzergâhların incelenerek gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir.Çalışmada; Kırıkkale İli kent merkezindeki trafiği dağıtıcı ve toplayıcı özelliğe sahip olan Samsun Bulvarı üzerindeki 5 sinyalize kavşak; geometrik özellikleri, sinyal parametreleri, trafik yükü ve akımları, çevresel özellikleri ve kaza verileri açılarından incelenmekte olup, mevcut durumda yaşanan problemler tespit edilerek çözüm önerileri sunulmaktadır. İncelen bu 5 sinyalize kavşağa yönelik sunulan çözüm önerileri ile Samsun Bulvarı'nın daha güvenli bir trafik akımına sahip olması ve trafik sıkışıklığı konusunda yaşanan problemlerin giderilmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In Recent years, most of the traffic accidents and traffic congestion have occured at junctions of inner city roads. Therefore, the importance of the junctions have been increasing every day. To ensure the sustainability of urban transport and traffic safety, the inner city collector - distributer traffic routes should be examined and precautions should be taken to prevent traffic accidents and traffic congestion.This study determines the problems about signal parameters, traffic load, traffic circulation and accident proportions of five signalized junctions located on the Samsun Boulevard which is the most important collector and distributer road in the city center of Kırıkkale. The aim of the thesis is to offer solutions for traffic congestion and provide safety, sustainable traffic for Samsun Boulevard.