Motorlu taşıtlar sürücü kursiyerleri teorik sınavı ile elektronik sınavının çeşitli değişkenler açısından karşılaştırılması
Comparison of the theoric and electronic exam (online testing)of motor vehicle driving school attendee's in terms of different variables
  1. Tez No: 521963
  2. Yazar: GÖKHAN DOĞRU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnternet ve Bilişim Teknolojileri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Türkiye'deki teorik sınavların yapılma ve değerlendirme aşamasında fazla zaman harcanması ve yüksek maliyetler olması sebebiyle kısa zamanda sonuçlanan ve düşük maliyetli yeni sınav sistemlerine ihtiyaç doğmuş ve yeni sınav sistemi olan elektronik sınav sistemi uygulamasına da geçilmiştir. Gelişen teknolojinin eğitim alanında kullanılması, sınavların uygulama ve değerlendirme aşamasını hızlı yapılmasını sağlamaktadır. Bu sebeplerden dolayı Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yapılan Motorlu Taşıtlar Sürücü Kursiyerleri Sınavı (MTSKS) yanı sıra Motorlu Taşıtlar Sürücü Kursiyerleri Elektronik Sınavı (MTSKES) adıyla yeni bir sınav sistemi uygulanmaya başlanmıştır. Uygulanmakta olan bu iki sınav sisteminde de adayların sürücü belgesi alabilmesi için bu sınavlardan birine girerek başarılı olması gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı, ehliyet alabilmek için sınava giren sürücü adaylarının MTSKS ortalama puanları ile MTSKES ortalama puanları arasındaki ilişkinin incelenmesi, MTSKS ve MTSKES ortalama puanlarının cinsiyete, yaşa, sertifika türüne ve İstatiksel Bölge Birimleri Sınıflaması (İBBS Düzey-1)'na göre karşılaştırılması yapılmıştır. Cinsiyet değişkenine göre T-test analizi uygulanmıştır. Yaş, sertifika türü, İBBS Düzey-1 değişkenlerine göre ise tek yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Analizler IBM SPSS programı ile analiz edilmiştir. Araştırmanın evrenini, 20 Mayıs 2017 tarihinde yapılan MTSKS'ye giren 186.721 sürücü adayı ve 2017 yılında yapılan MTSKES'ye giren 287.011 sürücü adayı oluşturmaktadır. Kâğıt-kalem ortamında yapılan sınavın bilgisayar ortamında yapılan sınava oranla bütün değişkenlerde daha düşük puan ortalamasına sahip olduğu tespit edilmiştir. Bilgisayar ortamında yapılan sınavların hem sınava giren adaylar açısından hem de sınavın uygulanması, okunması, değerlendirilmesi ve verilerin saklanması açısından daha iyi bir sınav sistemi olduğu düşünülmekte olup ülkemizde elektronik sınav sisteminin yaygınlaştırılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Making the theoretical examination and evaluation phases in Turkey takes high time expenditure and high costs. A new examination system which reduce time expenditure and costs was urgently needed; therefore, an electronic examination system application has passed.The use of the developing technology in the field of education ensures that the examination and evaluation phase can be done quickly. For these reasons, a new examination system started to be implemented with the name of Motor Vehicle Driver Trainee Examination (MTSKS) as well as Motor Vehicle Driver Trainee Electronic Examination (MTSKES) made by the Ministry of National Education (MEB). Candidates should be successful in one of these two exam systems in order to get a driver's license.The aim of this study was to examine the relationship between MTSKS average scores and MTSKES mean scores of driver candidates who were tested to get a driver's license and to compare MTSKS and MTSKES mean scores according to sex, age, certificate type and Statistical Region Units Classification (NUTS Level-1). T-test analysis was applied according to gender. One-way analysis of variance (ANOVA) was used for age, certificate type and NUTS Level-1 variables. Analyzes were done with IBM SPSS program. The survey's universe constitutes 186.721 driver candidates who entered MTSKS on 20 May 2017 and 287.011 driver candidates who entered MTSKES in 2017. It has been determined that the test made in the paper-pencil environment has a lower score average in all the variables compared to the test made in the computer environment. It is considered that examinations made in the computer environment are a better examination system in terms of candidates entering the examination as well as exam application, reading, evaluation and hiding of data, and it is suggested that the electronic examination system be widespread in our country.