Türkiye'de enerji politikaları ve enerji özelleştirmeleri
Turkey?s energy policies and energy privatizations
  1. Tez No: 303566
  2. Yazar: MUHARREM KALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYHAN TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, İşletme, Energy, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Enerji ekonomisi içerisinde yer alan enerji politikaları ve enerji özelleştirme, gerek birçok sektöre girdi verme konumunda olması, gerekse teknolojinin gelişmesiyle birlikte meskenlerde ve sanayi kesiminde enerjiye olan talebin sürekli artmasından dolayı toplumlar için vazgeçilmez bir ihtiyaç haline dönüşmüştür. Enerji sektörünün bu sayılan öneminin dışında, temel mal ve ürün karakteristiği de dikkate alındığında, mülkiyet yapısının nasıl olduğu ve devletin bu sektörde nasıl bir rol üstlendiği de sektörün anlaşılabilirliği açısından önem taşımaktadır. Özelleştirme ve serbestleşme politikalarının hız kazandığı son yıllarda bütün alanlarda olduğu gibi enerji sektöründe de rekabete dayalı uygulamalar hızlanmış, 2000 yılından itibaren ise, yeniden yapılandırmaya yönelik politikalarla, doğal tekel niteliği gösteren kurumların da özel kesime devredilerek rekabet ortamına bırakılması gündeme gelmiştir. Bu anlamda devletin ekonomik hayat içerisindeki rolü yön değiştirmeye başlamış bununla paralel olarak devletin etkinliğinin azalması yönünde bir sürece girilmiştir. Enerji ekonomisi ve devletin değişen misyonu, özelleştirme uygulamaları ve özelleştirme sonrasında sektörün yeniden regülasyonu gibi konulara sistematik açıdan yaklaşıldığında, gelişmekte olan ülkelerde yürütülmeye başlayan politikaların ve uygulama sonuçlarının enerji özelleştirme hedefleri ile ne derecede uyum sağlanabildiği büyük önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Energy policies and energy privatizations within the energy economy has become an indispensable need for the societies due to the continuous increase of the demand for the energy in households and industry, in addition to its use as inputs in many industries and the development of the technology. Outside the mentioned importance of the energy industry, the structure of ownership and the role of the government in this industry also bear importance for the understandability of the industry if the basic characteristics of the goods and products are taken into account. Applications based on competition have gained pace in the energy industry as well as other areas in recent years in which privatization and liberalization policies gained speed, and as of 2000, the policies towards restructuring and handover of the institutions posing natural monopoly, to the private sector and thus leaving them to the competition environment have become the agenda. In this sense, the role of the government in the economic life has begun to change direction and a process towards the decreasing of the government activity has been initiated. If a systematic approach is used for the issues like energy economy and the changing mission of the government, privatization applications and re-regulation of the sector afterwards, in what degree the policies that have been launched in developing countries and their implementation results have complied with energy privatization targets poses great importance.