Özelleştirme sürecinin istihdama etkilerininsektörel olarak değerlendirilmesi
The assesment of privatization process on the employment witha sectorel looking
  1. Tez No: 917773
  2. Yazar: ÜMİT ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜSLÜME NARİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma, özelleştirmenin ekonomik ve sosyal etkilerini merkeze alarak bir analiz yapmaya yönelmiştir. Ancak, her bilimsel çalışmada olduğu gibi bu çalışmada da bazı sınırlılıklar bulunmaktadır. Çalışma, Türkiye'deki özelleştirme süreci ve bu sürecin istihdama etkileri üzerine odaklanmaktadır. Çalışmanın giriş bölümünde, özelleştirme politikaları ile istihdam politikaları arasındaki ilişkinin temel noktaları incelenmiştir. Birinci bölümde, öncelikle özelleştirmenin teorik çerçevesi açıklanmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde, Türkiye'de özelleştirme hukukunun gelişimi ve 1980 sonrası dönemde yapılan özelleştirmeler ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, bazı dünya ülkelerindeki özelleştirme uygulamalarından bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde, özelleştirme sürecinin Türkiye'deki genel istihdama etkileri incelenmiştir. Beşinci bölümde ise, Türkiye'de yapılan özelleştirmelerin seçilmiş sektörlerdeki (Telekomünikasyon, Bankacılık, Enerji Sektörü) istihdamın kurumsal yapısı üzerindeki etkileri analiz edilmeye çalışılmıştır. Sonuç bölümünde ise, durum değerlendirmesi yapılmış ve özelleştirme uygulamalarının istihdam alanında daha başarılı olabilmesi için alternatif politika çözüm önerileri sunulmaya çalışılmıştır. Bilim Kodu : 1174.2.146 Anahtar Kelimeler : Özelleştirme, İstihdam Politikası, Telekomünikasyon Sektörü, Bankacılık Sektörü, Enerji Sektörü Sayfa Adedi : 115 Danışman : Yrd. Doç. Dr. Fetullah AKIN
Özet (Çeviri)
This research is oriented to make an analysis by focusing on the economic and social effects of privatization. However, as in every scientific research, there are some limitations in this study as well. The study focuses on the privatization process in Turkey and its effects on employment. In the introductory part of the study, the main points of the relationship between privatization policies and employment policies are examined. In the first section, the theoretical framework of privatization is explained. In the second section, the development of privatization law in Turkey and privatizations in the post-1980 period are discussed. In the third section, privatization practices in some world countries are discussed. In the fourth section, the effects of the privatization process on overall employment in Turkey are examined. In the fifth section, the effects of privatization on the institutional structure of employment in selected sectors (Telecommunications, Banking, Energy Sector) are analyzed. In the concluding section, an assessment of the situation is made and alternative policy solutions are proposed to make privatization practices more successful in the field of employment. Science Code : 1174.2.146 Key Words : Privatization, Employment Policy, Telecommunication Sector, Banking Sector, Electric Sectors Page Number : 115 Supervisor : Yrd. Doç. Dr. Fetullah AKIN