Öğretmenlerin örgütsel adalet algıları ile iş doyumu düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between organizatonal justice perceptions and job satisfaction levels
- Tez No: 303576
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN TABANCALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmanın amacı ilköğretim okullarındaki örgütsel adalet algıları ile iş doyum düzeyleri arasındaki ilişkiyi öğretmenlerin algılarına göre belirlemektir. Bu araştırma tarama modelinde bir araştırmadır.Araştırmanın çalışma evreni olarak İstanbul Fatih ilçesi belirlenmiş ve ilçedeki 55 ilköğretim okulunun tamamına ulaşılarak, toplam 314 öğretmenin verileri araştırma kapsamında incelemeye alınmıştır. Araştırmada ilköğretim okullarındaki örgütsel adalet düzeyini belirlemek için Niehoff ve Moorman (1993) tarafından geliştirilen `Örgütsel Adalet Ölçeği' öğretmenlerin iş doyum düzeylerini belirlemek için ise Balcı (1985)' nın geliştirmiş olduğu `Eğitim Yöneticisinin İş Doyumu' anketi kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistik yöntemlerinden aritmetik ortalama ( ) standart sapma (s), yüzde (%), parametrik analizlerden t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA), post-hoc Tukey, pearson korelasyon analizi ve lineer regresyon analizi kullanılmıştır.Araştırma bulgularına göre örneklemdeki öğretmenlerin görüşleri doğrultusunda örgütsel adalet `çoğunlukla' adil algılanmaktadır. Öğretmenlerin örgütsel adalete ilişkin algıları en yüksek etkileşimsel adalet boyutundadır. Öğretmenlerin iş doyumları `orta düzeyde katılıyorum' düzeyindedir. Öğretmenlerin en fazla kişiler arası ilişkiler boyutunda, en az ise ücret boyutunda doyuma ulaştıkları tespit edilmiştir. Örgütsel adalet ile iş doyumu arasında pozitif yönde, orta düzeyde ve anlamlı bir ilişki vardır. Örgütsel adalet algısı cinsiyet, medeni durum, mesleki kıdem ve yaş değişkenleri açısından farklılık göstermemektedir. Bulundukları okulda çalışma süresi değişkeni bakımından ise farklılık göstermektedir. İş doyum düzeyi yaş, medeni durum ve mesleki kıdem değişkenleri bakımından farklılık göstermektedir. Cinsiyet ve bulundukları okulda çalışma süresi değişkenleri bakımından ise farklılık göstermemektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is, determine the relationship between teachers organizational justice perceptions and job satisfaction levels, at the primary school. This is a survey research.Fatih providence of the city of Istanbul has been specified as the target population of the study and totally 314 teacher`s data has been examined within the scope of the research by reaching the 55 grade school in the providence. In the research, Organizational Justice Scale, which was developed by Niehoff and Moorman (1993) is used for specifying the Organizational Justice Level in the grade schools and Education Manager`s Job Satisfaction Level Survey which is developed by Balci (1985) is used for specifying for Teacher`s Justice Scale. During analizing of the data; descriptive statistical methods; aritmethic average ( ), standart deviation (s), per cent (%), paramethric analysis; t-test and one-way analisis of variance (ANOVA), post hoc Turkey, pearson corelation analysis and linear regression analysis are used.According to the findings of the research; in the direction of opinions of the teachers in the target population, organizational justice `often? perceived fair. Teachers? perceptions of organizational justice is the highest size of the interactional justice. Teachers` job satisfactions `moderately agree? level. It is determined that teachers job satisfaction level is the most in term of interpersonal, the least in term of wage. There is a positive, mid level (average) and significant relation between organizational justice and job satisfaction. Organizational justice perceptions doesn`t differ accordingly the variaces; sex, marital status, professional seniority and age.Organizational justice perception shows any difference among the duration of working at the same school. Job satisfaction shows any difference among age, marital status and proffesional seniority however; doesn?t show the duration of working at the same school and sex variance.