Hz. Peygamber'in (s.a) kadınların sosyal hayattaki konumu ve ahlaki eğitimi ile ilgili hadislerinin eğitsel açıdan değerlendirilmesi
Educational evaluation of Prophet Muhammad?s hadiths about status of women in social life and their moral education
- Tez No: 303582
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN EĞRİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
İslam öncesi tarihi süreçte bazı istisnai durumların dışında kadın aşağılanan, sosyal ve aile hayatının birçok kademesinde hiçbir zaman erkeğin konumuna yükselemeyen değersiz bir birey olagelimiştir. Son dinin tebliğcisi Hz. Peygamber'in (s.a) gelmesi ile birlikte kadının hak ettiği değere ulaştığını söylemek mümkündür. O, İslamı tüm insanlığa tebliğ etmiş ve asla kadın erkek ayrımı yapmamıştır. Nitekim Hz. Peygamber (s.a) kadının eğitimi, aile ve toplum içersindeki yeri ve konumunu hususunda İslam'ın öğretileri ışığında büyük bir gayret ve ihtimam göstermiştir. Ayrıca Hz. Peygamber (s.a) kadınlarda görmüş olduğu kusurları veya yanlış tutumları en güzel şekilde bertaraf etmiştir. Bunun yanında onların göstermiş oldukları güzel davranışları ve faaliyetleri övmüştür. Hz. Peygamber, (s.a) erkekleri kadınlara davranışları hususunda uyarmış ve onlara yapılan kötü muameleleri şiddetle kınamıştır. Hz. Peygamber (s.a) söylemiş olduğu hadislerle kadın ve erkeğe ortak mesajlar vermiştir. Söylemiş olduğu kadınlarla ilgili hadislerde hem onlara hem de erkeklere eğitsel değerler kazandırma amacında olmuştur. Bütün bunlar göstermektedir ki İslam, kadına insan olma münasebetiyle gerekli değeri vermiştir. Eğitim noktasında ise kadınlara en az erkekler kadar önem verilmiştir. Nitekim kadının anne olması münasebetiyle onun eğitilmesi demek tüm insanlığın eğitilmesi demektir.
Özet (Çeviri)
In pre-Islamic historical period, woman had been a humiliated character, except some exceptional cases. She has also never reached a position as man had in social and family life and she had been considered as an unworthy person. It may only be said that woman acquired her deserved place, together with the arrival of the preacher of the last religion. He preached the Islam to all human being and he never committed the gender discrimination. Hence, he strived and gave weight to the education of women and her place and position in family and community, in the light of Islamic doctrines. He also eliminated, by the most proper way, faults and wrong attitudes that were committed by women. In the meantime, he praised their good attitudes and acts. The Prophet warned men about their attitudes towards women and condemned strongly their bad behaviors. The Prophet gave common messages to women and men in his hadiths. He aimed to give educational values to them by his hadiths concerned with women. All these proofs indicate that Islam gives enough importance to women as a human being. Women have been considered in terms of education at least as much as man because to educate woman means to educate all human being because of her role as a mother.