Türk katılım bankalarında yabancı müşteri deneyimi
Foreign customer experience in Turkish participation banks
  1. Tez No: 908267
  2. Yazar: MUHAMMET KÖPRÜLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TABAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Finans ve Katılım Bankacılığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmada, Türkiye'deki katılım bankalarından hizmet alan yabancı müşterilerin bankacılık hizmetlerine ilişkin deneyimleri, katılım bankacılığı ile alakalı bilgi düzeyleri, tercih nedenleri ve memnuniyetleri ölçümlenerek değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuç ve araştırmalar ile katılım bankacılığına ilişkin çalışmalarda yabancı müşteriler bakımından müşteri deneyimi ve müşteri memnuniyeti açısından çeşitli öneri ve ipuçları sunularak bu alanda iyileştirilmelerin sağlanması ve bu araştırmaların gelişimine de katkı sağlanmıştır. Araştırmada betimsel tarama yaklaşımı kullanılmış ve uygulama İstanbul Avrupa yakasında faaliyet gösteren bir katılım bankasının şubelerinden hizmet alan 186 yabancı müşteri ile gönüllülük esasına dayalı olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, istatiksel modelleme programından yararlanılmış ve parametrik testler kullanılarak müşteri deneyimlerinin tespitine çalışılmıştır. Yapılan araştırma neticesinde katılım bankaları müşteri bilincini artırmak için çeşitli stratejileri benimsenmeleriyle katılım bankacılığının çalışma prensipleri konusunda müşterilerin bilinç düzeyini artırabilir. Müşteri bilgilendirmeleri artırılarak yabancı müşteri sayısını artırmalarına ve sektörde daha rekabetçi bir konum elde etmelerine olanak tanıyabileceği gibi güvenirliğin ve katılım bankacılığının tanınırlığın artmasına katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Katılım bankaların ürünler hususunda reklam ve iletişim stratejilerini geliştirerek potansiyel müşterilere ulaşılabilir ve doğru bilgi aktarılabilir.
Özet (Çeviri)
In this research, the experiences of foreign customers who receive services from participation banks in Turkey regarding banking services, their level of knowledge about participation banking, reasons for preference and satisfaction were measured and evaluated. With the results and researches obtained, various suggestions and tips have been provided in terms of customer experience and customer satisfaction in terms of foreign customers in studies on participation banking, thus contributing to the improvement of this field and the development of these researches.. The descriptive survey approach was used in the research and the application was carried out on a voluntary basis with 186 foreign customers who receive services from the branches of a participation bank operating on the European side of Istanbul. In the research, SPSS 22.0 program was used and parametric tests were used to determine customer experiences.On the other hand, it has been determined that the most important expectations of participating customers when receiving services from participation banks in Turkey are data privacy and security. In addition, the service quality and competence of bank personnel are also important for foreign customers. The interest-free principle ranked sixth among the preference criteria. As a result of the research, participation banks can increase the level of awareness of customers about the working principles of participation banking by adopting various strategies to increase customer awareness. It is thought that increasing customer information will allow them to increase the number of foreign customers and achieve a more competitive position in the sector, as well as contribute to increasing the reliability and recognition of participation banking. Potential customers can be reached and accurate information can be conveyed by improving the advertising and communication strategies of participation banks regarding products.