Uluslararası finansal raporlama standartları açısından konsolidasyon
International financial reporting standards in terms of the consolidation
- Tez No: 303599
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MASUM TÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
İşletmeler, globalleşen dünya ekonomisindeki yerlerini koruma ve büyüme amacıyla çeşitli yatırımlar gerçekleştirmektedirler. İşletmelerin yaptığı bu yatırımlar genellikle başka işletmelerin hisse senetlerinin alımı şeklinde olmaktadır. Yatırımcının, yavru işletmenin hisse senetlerini alarak gerçekleştirdiği yatırımlar; yatırımcı için bağlı ortaklık, iştirak, müşterek yönetime tabi ortaklık veya işletme birleşmesi olarak adlandırılmaktadır. Söz konusu ayrım yapılırken yatırımcının, yatırım yaptığı işletme üzerindeki faaliyet ve finansman politikalarını yönetebilme gücü (kontrol gücü), faaliyet ve finansman politikalarına katılabilme gücü (önemli etki) veya müştereken kontrol hakkının bulunup bulunmadığı dikkate alınmaktadır. Yatırımcının bağlı ortaklık, iştirak veya müştereken kontrol edilen işletmedeki payı yatırımcı finansal tablolarına yansıtılarak faaliyet sonuçları tek işletmeye ait gibi gösterilmektedir. Yavru ortaklıktaki yatırımın niteliği konsolide edilme yöntemlerinin belirlenmesinde önem taşımaktadır. Yatırım üzerinde, kontrol gücünün varlığı durumda tam konsolidasyon yöntemi uygulanarak ana ortaklık tarafından konsolide edilir. Yatırım üzerinde önemli etkinin varlığı durumunda, özkaynak yöntemine göre yatırımcı mali tablolarında muhasebeleştirilir. Müşterek yönetimin varlığı durumunda ise özkaynak yöntemi veya oransal konsolidasyon yöntemi uygulanarak, gerçekleşen yatırım yatırımcı finansal tablolarına yansıtılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Institutions are making investments in order to protect their spot and expand their business in the globalizing world. These investmenst consist mostly of buying other institutions? shares. Depending on the amount of shares, investors buy from a minor company, the investment can be called a subsidiary, shareholding, a joint managing company or a merger. While making this distinction, some aspects should be taken into consideration, such as investor?s power of managing the operational and financial policies on the invested institution (the control power), the power of participating in the policies of operation and financing (significant influence) or checking if the investor has a joint control right over the institution. The share of the investor is shown in the financial statements of the investor so that the operating results are shown as they belong only to one institution. The nature of investment on the minor institution is important when specifying the method of consolidation. In case of presence of control power , a full consolidation method is applied on the share and it is consolidated by the main partner. In the presence of significant influence, a recognition is made via equity method on the investor?s financial statements. In the presence of joint management, by applying the equity method or proportionate consolidation, the investment is reflected in the financial statements of the investor.