Takım rolleri çalışması: X ve Y Kuşağı üzerinde karşılaştırmalı bir araştırma
Team roles study: A comparative research on X and Y Generation
- Tez No: 303673
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FULYA AYDINLI KULAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Organizasyonlarda var olan kaliteye dayalı yönetim anlayışı, takım çalışmasını verimliliğin ve etkililiğin temel araçlarından biri haline getirmiştir. Takım çalışması uygulamalarının günümüzde giderek yaygınlaşması, uzun süredir gözlemlenen bir eğilimdir. Bu yüksek lisans tezinde literatürdeki takım çalışmalarına ait kavramlar ve takım rolleri çalışmaları incelenerek Belbin'in Takım Rolleri envanterinin yapısına değinilmiştir. Günümüzde organizasyonların yapıları değişirken bir taraftan da çalışanlarda demografik değişiklikler gözlemlenmekte ve çalışma yaşamındaki kuşakların takımlarda birçok kez anlaşmazlıklar, çatışmalar ve sorunlara neden olduğu ileri sürülmektedir. Tezin konusunu oluşturan Takım Rolleri çalışması ile birlikte X ve Y Kuşağı üzerinde karşılaştırmalı bir araştırma için kolayda örnekleme yöntemi ile 400 X ve Y kuşağı çalışanın katılımı ile Belbin envanter uygulaması gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verilerinin analizi frekans dağılımlarına bakılarak yorumlanmış ve sonuç olarak söz konusu kuşaklara üye çalışanlar arasında Belbin Takım Rolleri çalışması açısından önemli farklılıklar olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The management perception based on the existing quality in the organizations has made the teamwork one of the basic tools of efficiency and activity. The gradual proliferation of teamwork applications is a tendency that has been observed for a long time. Belbin Team Roles inventory structure has been mentioned by investigating the concepts relating to the teamwork in the litterateur and the studies of team roles. While the structures of organizations change, some demographic changes are also observed with the increasing level of welfare and prolonging life time. Moreover, it is argued that the generations in business lives have many times caused challenges, conflicts and problems. Along with the team roles study that constitutes the subject of the thesis, Belbin inventory application has been realized with the participation of 400 X and Y generation workers that were chosen from a convenience sampling for the purpose of a comparative research. Frequency Distribution has been used during the analysis of the research?s data. As a result, it has been confirmed that there are not significant differences between the member workers of said generations in terms of Belbin Team Roles study.