M. E. Saltıkov-Şçedrin'in 'Büyüklere Masallar' adlı yapıtında hiciv sanatı
The art of satire in M. E. Saltykov-Scedrin's Tales of Adults
- Tez No: 303674
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKAN OLCAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Slav Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
M. E. Saltıkov-Şçedrin, (1826-1889) 19. yüzyıl Rus edebiyatı hiciv sanatında en önde gelen yazarlardan biridir. Şçedrin'in yaşadığı yüzyıl ülkede toprak köleliği sisteminin egemen olduğu bir yüzyıldır; bu sebeple yazar yönetimin olumsuzluklarının yanında toplumun rahatsız edici uysallığını kıyasıya yermiştir. Böylece yazarın betimleme ve karakterlerinde yer alan hiciv okları yerine ulaşmıştır. Sanatçının yarattığı tüm tiplemeler gerçek yaşamdan alınmıştır. Şçedrin, 19. yüzyıl Rus yaşamına bir ayna tutan betimlemelerini ve tiplemelerini oluştururken ironi, alay, grotesk, dolaylı anlatım gibi sanatsal özellikler yanında, masal türünün temel özelliklerden olan alegori ve ezop dilini kullanarak birbirinden özgün yapıtlar kaleme almıştır. Şçedrin'i güçlü kılan sanatsal özelliklerinin zenginliği ve güzelliğidir. ?M. E. Saltıkov-Şçedrin'in `Büyüklere Masallar' Adlı Yapıtında Hiciv Sanatı? konulu bu yüksek lisans tezinde, yazarın hiciv sanatı ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Bu çalışmanın amacı; ülkemizde pek tanınmayan bu hiciv ustasının en önde gelen yapıtlarından biri olan ?Büyüklere Masallar?ı ayrıntılı olarak inceleyerek, Şçedrin'i bir nebze olsun tanıtmaya çalışmak ve yazarın hiciv sanatındaki ustalığını ortaya çıkarmaktır.
Özet (Çeviri)
M. E. Saltykov- Scedrin, (1826-1889) is one of the most prominent writers of the 19th century Russian literature in the art of satire. The century Scedrin lived was the era when the dominent system of the country was land slavery, for this reason, he criticized the irritating compliance of the society as well as the negatives of the management. Thus, the author?s description and the satirical arrows that were in his characters reached their places. All characters that the author created were taken from the real life. Scedrin wrote out allegory and Aesop language from the basicfeatures of the story as well as the artistic features, such as irony, mockery, a grotesque, indirect speech when creating the descriptions and typing that hold a mirror to the 19th century Russian life. The richness and beauty of artistic characteristics keep Scedrin strong. The satirical art of the artist on“The Art of Satire in M. E. Saltykov- Scedrin 's Tales of Adults? is discussed in detail in this master thesis. The purpose of this study is to try and introduce Scedrin in the slightest and reveal his mastery in the art of satire by examining one of the leading works in art of satire titled ”Tales for Adults" in detail that is not well known in our country.