The theme of reconciliation in the fiction of e.m. forster: A room with a view, howards end and a passage to India
E.M. Forster?ın romanlarında barış biraraya geliş
- Tez No: 217023
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ERGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tezin amacı, E.M. Forster'ın A Room with a View (1908), Howards End(1910) ve A Passage to India (1924) adlı üç önemli romanında da işlemiş olduğu?Barış ve Biraraya Geliş? temasını, her eserde tekrar eden motifler aracılığıylaincelemektir. Bu çalışma bir yandan da, bu tarihler arasında İngiltere'nin sosyal,ekonomik ve politik yapısında meydana gelen değişikliklerin, Forster'ın yazınına neşekilde yansıdığını ve onu nasıl değiştirdiğini de gözönüne sermektedir; fakat Forsterçağının getirdiklerinden her ne kadar etkilenmiş olsa da, yazınının odak noktası hepaynı kalmıştır, insan ilişkileri. Aslında Forster'ın yaptığı, yeni çağın getirdiklerinininsan ilişkileri ve bireyler üzerindeki etkisini analiz etmektir.Giriş bölümünde, E.M. Forster'ın romanlarına altyapı oluşturan dönemle ilgilitarihsel gerçekler ve yazarın hayatının kısa bir değerlendirmesi, Forster'ın barış vebiraraya geliş teması üzerine yoğunlaşmasıyla bağlantılı olarak ele alınmaktadır.Birinci Bölüm'de, A Room with a View romanının kahramanı Lucy'nin kendiiçinde ulaştığı barış ve bütünlük incelenmektedir.İkinci Bölüm'de, Howards End romanındaki İngiliz ve yabancı çatışması,sosyal sınıflar, materyalist ve entellektüel, ?düz yazı ve tutku? arasındaki büyükfarklılıklar ve bu farklılıkların romanın sonunda oluşturduğu birliktelik üzerindedurulmaktadır.Üçüncü Bölüm'de, Forster'ın en tanınan ve beğenilen, savaş sonrası romanıA Passage to India'daki barış ve biraraya geliş, eser bir İngiliz sömürgesi olanHindistan'da geçmesi ve ırksal, dinsel, kültürel ve cinsel hiyerarşi üzerine kurulmuşolmasına dayanılarak, sömürgecilik sonrası teori ışığında ele alınmaktadır.Sonuç Bölümü ise, her romandaki barış ve biraraya geliş temasına son birbakış sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine closely the common theme of?Reconciliation? in the three major novels by E.M. Forster, A Room with a View(1908), Howards End (1910) and A Passage to India (1924), through the recurringdevices he adopted in these works of fiction. While doing that, the study alsoportrays how Forster?s writing alters and evolves in time due to the change in theeconomic, social and political condition of England and the world in general; yet nomatter how much and in what way he is influenced by the affairs of his age, the mainfocus of Forster remains always the same, that is personal relationships. Actually, heanalyzes the reflections of the turn of the century on the interactions of people andalso within the individuals themselves.In the Introduction, the background information for Forster?s novels,involving some historical facts about the period and a brief evaluation of the writer?slife, is given in relation to his focus on the theme of reconciliation.In Chapter I, the reconciliation the heroine of the novel, Lucy, achieveswithin herself is examined in Forster?s social comedy A Room with a View.In Chapter II, the English as opposed to the foreigner, the gaps between thesocial classes, the material and the intellectual, prose and passion and their union inHowards End are delved into.In Chapter III, reconciliation between the divergent groups of E.M. Forster?smost celebrated, post-war novel, A Passage to India, is discussed in the light of thepost-colonial theory, as the novel is set in the colonial India and involves racial,religious, cultural and gender issues as obstacles in the way of personalcommunication.Finally, the Conclusion provides one last look at the theme of reconciliationin each novel.