Davranışsal finans perspektifinden küresel finansal krizin yatırımcı davranışlarına etkileri
The effects of global financial crisis on investor behavior from behavioral finance perspective
  1. Tez No: 303685
  2. Yazar: YILMAZ BAYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN KARABULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 332
Özet
Bu çalışmanın amacı, davranışsal finans perspektifinden küresel finansal krizin İMKB'de yatırım yapan bireysel yatırımcı davranışları üzerindeki etkilerini incelemektir. Çalışmada, finans teorisinde yatırımcı davranışına yönelik başlıca yaklaşımlar, küresel finansal kriz ve söz konusu krizin Türkiye'de finansal piyasalara etkileri değerlendirildikten sonra davranışsal finans perspektifinden küresel finansal krizin İMKB'de yatırım yapan bireysel yatırımcı davranışları üzerindeki etkileri anket yöntemi ile elde edilen veriler kullanılarak analiz edilmiştir.Çalışmada anket yöntemiyle elde edilen verilerin analiz edilmesi sonucunda küresel finansal krizin, yatırımcıların yaklaşık yarısının psikolojisini ve hisse senedi piyasasına olan güvenlerini olumsuz yönde etkilediği, yatırımcıların moral bozukluğu, üzüntü içerisinde tedirgin oldukları, geleceğe ilişkin karamsar/kötümser düşünmeye başladıkları, yatırımcıların hemen hemen tüm yatırım araçlarına ilişkin risk algılamalarında artış, yatırımcıların yaklaşık %25'inin risk toleransında düşüş olduğu, söz konusu nedenlerden dolayı yatırımcıların hisse senedi piyasasındaki fonlarının bir kısmını daha az riskli olarak değerlendirdikleri yatırım araçlarına yönlendirdikleri bulgularına rastlanmış, ayrıca yatırımcıların değer kaybeden hisse senedi yatırımlarını portföylerinde tutmaya devam ettikleri, yatırımcıların yaklaşık yarısının hisse senedi yatırımlarındaki değer kaybından kendileri dışındaki kişi ve kuruluşları sorumlu tuttukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effects of global financial crisis on behavior of individual investors who invest in the ISE theoretically and empirically from the behavioral finance perspective. In the study, at first main approaches to investor behaviour in the finance theory and global financial crisis and the effects of crisis in question on Turkish financial markets have been assessed, and then the effects of global financial crisis on the behaviour of investors who invest in the ISE from the behavioural finance perspective have been analyzed empirically.According to the results of the analysis, the global financial crisis affected adversely the psychology and confidence to stock exchange market of investors, investors were worrying in depression and sadness, and began to think about future moodily and pessimistic by force of crisis in question. Investors' risk perception about financial instruments increased dramatically during global financial crisis. As a consequence investors allocated some part of funds in the stock exchange market to the financial instruments they were evaluated less risky. Additionally investors keep shares which were decreasing in value in their portfolio and approximately half of investors regarded someone else responsible for the shares decreasing in value.