Halkların kendi kaderini tayini ilkesinin bir hak olarak ileri sürülmesi: Azerbaycan açısından Dağlık Karabağ örneği
Claiming the principle of national self- determination as a right: Nagorno Karabakh case according to Azerbaijan
- Tez No: 303696
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK SÖNMEZOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 292
Özet
Tezin amacı halkların keni kaderini tayini ilkesi çerçevesinde Dağlık Karabağ örneğinin analiz edilmesidir. İlk bölümde, ilkenin gelişimi, tarihçesi, kısıtları ve kavram üzerinde yürütülen tartışmalar ele alınmış ve kavramsal çerçeve kurulmaya çalışılmıştır. İlkenin çeşitli örneklerde kullanımı irdelenmiştir. İkinci bölümde Dağlık Karabağ olayının tarihi gelişimi, çatışma süreci ve çözüm çabaları değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde ise kavramsal çerçeve ve tarihsel süreç doğrultusunda Dağlık Karabağ sorunu, kendi kaderini tayin ilkesi açısından analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is the analyzing of the Nagorno Karabakh case in frame of principle of national self- determination. In the first chapter development, history and limits of the principle and arguments on principle are examined, also a conceptual framework is tried to be determined. In several cases usage of principle is analyzed. In second chapter historical backround of Nagorno Karabakh case, conflict and resolution processes are evaluated. In the third chapter according to conseptional framework and historical process, Nagorno Karabakh case has been analyzed in terms of self- determination.