Transfer fiyatlandırması ve finansal raporlama üzerindeki etkisi
Transfer pricing and it?s effects on financial reporting
  1. Tez No: 303697
  2. Yazar: KADİR KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Günümüzde hızla yaşanan küreselleşme, işletmelerin faaliyet alanlarını değiştirmiş bu da beraberinde rekabet, yönetim anlayışı, teknoloji ve sermayenin mobilite kazanması ile uluslararası alanda faaliyet gösteren büyük grup şirketlerini yaratmıştır. Transfer fiyatlandırması grup şirketlerin, kısaca ilişkili kişilerin birbirleri ile yaptıkları mal ve hizmet alım satımlarında uyguladıkları fiyatı baz almaktadır. Firmalar kâr merkezli amaçla hareket ederken transfer fiyatlandırması işlemleri ile manipülasyon yoluna gidebilecek; bu da o ülkenin vergi tabanını aşındıracaktır. Bu sebeple, transfer fiyatlandırması çok uluslu şirketler ve vergi idareleri için önemlilik arz etmektedir. Bu tez çalışmamda transfer fiyatlandırması konusu, dünyada öncülük eden ABD ve OECD uygulamaları, 5422 ve 5520 sayılı KVK, SPK, BDDK, TMS yönleri ile irdelenmeye çalışılmıştır. Transfer fiyatlandırması uygulamaları ülkemizde önemi her geçen gün artmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, the globalization has rapidly changed the businesses operating fields. Thus, with competition, management approach, capital gaining mobility, technology, internationally operating group of companies .has emerged. Transfer pricing of group companies,takes base the applied price of those people who trade their goods and services and who are shortly related to each other. While companies are in profit-based actions, the transfer pricing transactions will go on the path of manipulation and this will harm the country?s tax base. For this reason, transfer pricing is of much significance for taxation authorities and multinational companies. In this thesis, I tried to examine the transfer pricing via the World?s leading applications of ABD and OECD with the aspects of no.5422 and 5522 KVK, SPK,BDDK and TMS. The importance of transfer pricing practice is increasing day by day in our country.