Türkiye'de kentleşme sorunları ve Sivas örneği
- Tez No: 52616
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KEMAL GÖRMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
vi ÖZET İnsanın en önemli yanlarından biri toplumsal yanıdır. Bu bağlamda kent, insanlık tarihi değin eski bir olgu olarak karşımıza çıkmaktadır. Tarihin ilk dönemlerinden beri var olan kentin dinamik yönünü kentleşme oluşturmaktadır. Sanayi devrimi sonrası çağdaş anlamıyla global bir nitelik kazanan kentleşme olgusu, bugün gelişmişiyle gelişmekte olanıyla bütün dünya için gündemde bulunmaktadır. Kentlileşme boyutu ile beraber evrensel bir olgu haline gelen kentsel büyüme, şehircilikle, mahalli idarelerle ve demokrasiyle yakından ilgilidir ve günümüzde daha çok çevreden barınmaya, altyapıdan sosyo-kültürel alana kadar birçok konuda hep“sorunlu”bir nitelik sergilemektedir. Türkiye'de kentleşme dar anlamda salt bir demografik bir hareket olmaktan çok, ekonomik ve sosyal değişme ile ilişkiyi yansıtan öğelere dayanılarak ele alınmaktadır. Sorunlar ve çözümler ya da çözümsüzlükler bağlamında önemli sonuçlar doğuran bu çerçeve anlayış Türkiye kentleşmesinin anlaşılmasında önemli bir yere sahiptir. Kentleşme düzeyi, kentleşme hızı ve nitelikleriyle daha çok gelişmekte olan ülke kentleşmesini andıran bu mevcut süreç kendine has özellikler de ortaya koymaktadır. Nedenleri ile politikalarıyla, gerek tek tek gerekse bölgeler itibariyle“çarpık”,“sağlıksız”ve“dengesiz”bir görünüm alarak karmaşıklaşan bu sürecin en büyük özelliği“sorunlu”olmasıdır. Bu etkileşim, siyasal tutum ve davranışlardan, suç ve şiddete kadar geniş bir alanda kendini hissettirmektedir.“Beş Şehir”in“Altmcı”sı olan Sivas şehri Türkiye kentleşmesinin birçok özelliğini bünyesinde barındırmaktadır. Hava kirliliği başta olmak üzere çevre sorunlarından göçe ve oradan da“kentlileşme”sorunlarına kadar birçok konuda yervii yer kendine özgü şekiller alıp mahallileşse de çoğunlukla ülkemiz kentleşmesinin izdüşümü olma eğilimine girmektedir. Hızla ön plana çıkan kentleşme sorunlarının çözümünde ya da çözümsüzlüğünde mahalli olan kadar genel durum da etkilidir. Bu noktada Sivas'ın durumunu ve sorunlarım da ülkemizin genel şartlan ve sorunlarından ayırmak pek mümkün görünmemektedir. Yine de mahalli idarelerin güçlendirilmesi ve sağlıklı çalıştırılmasından demokrasi kültürünün geliştirilmesine kadar birçok konuda olumlu adımlar atmak ve çözümsüzlüğe çözüm üretmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
viii ABSTRACT Urbanization Problems in Turkey and Sivas Esample Öne of the important side of human is his social side. At this mean urban is old as well as human history. Urbanisation is dynamic side of urban. Today, urbanization phenomenon is öne of the main matters of agenda of ali över the world. Growing of urban, with it“s urbanized djmension, is nearly concern with urbanism, local government and democracy. At present, growing of urban has ”problem“ in many area is that from environment and substructure to socio-cultural area. in Turkey, urbanization is dialling with not only a demografical movement but also reflecting economic and social change. This understanding framework, in solution ör insulation of problems, has an important place in understanding of urbanization of Turkey. Turkeys urbanization level, growth rate of urbanization and its features reminds urbanization of developing countries. But at the sometime it has also specific features. From the cities and regions point of view the urbanization process of Turkey with its causes and policies is ”haphazard“, ”unhealthy“ and ”unbalanced“. Main feature of this process is being ”problem“. And this ”problems“ shows itself almost in every area from political behaviour to urbanizantel violence. Being ”the sbrth“ of”The Five Cities" Sivas has many features of urbanization of Turkey. Sivas urban has many environmental problems especially air pollution and urbanization problems primarily migration and urbanized problems. These are local views of urbanization problems of Sivas. in solving ör unsolving of urbanization problems, which rapidly appearing, general situation is effective and important as well as local situation of Sivas is impossible without looking över general problems and situation of Turkey. But even so, it is to take a step and solve problems in many subject which from being strengthened and healthy operated local government to improved democracy culture.