Halkalı Ziraat Mektebi
Halkalı Agricultural School
- Tez No: 303760
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU TERZİ, DOÇ. DR. SEVTAP KADIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Tanzimat'la birlikte değişmeye başlayan yönetim anlayışı içerisinde, yapılmak istenen ıslahatlar için ödenek arayışına girilmiştir. Bunun için ilk akla gelen alan ise, Osmanlı Devleti'nin en önemli gelir ve geçim kaynağını oluşturan ziraat alanı olmuştur. Sürekli büyüyen Avrupa sanayisine hammadde üretmek ve böylece dış ticaret dengesini sağlamak için sanayi ürünlerinin yetiştirilmesi teşvik edilmek istenmiştir. Bunun için öncelikle eski usûl ziraat anlayışından uzaklaşıp, modern usûllere göre ziraatin yaygınlaştırılması düşünülmüştür.Bu amaçlar doğrultusunda 1848 yılından başlanarak çeşitli dönemler ziraat okulu açılmış ya da açılması için teşebbüste bulunulmuştur. Nihâyet âli düzeyde ziraat eğitimi veren bir okul 1892 yılında açılabilmiştir. Halkalı Ziraat Mektebi adını alan bu okul bir dönem Baytar Mektebi ve Orman Mektebi ile birlikte de eğitim vermiştir. 1893 yılından Orman Mektebi'nin Halkalı'dan taşınma tarihi olan 1910 yılına kadar, Osmanlı Devleti'ndeki ormancılar da bu okuldan yetişmişlerdir. 1910 yılından, okulun kapatılma tarihi olan 1928 yılına kadar ise okulda sadece ziraat eğitimi vermiştir. Halkalı Ziraat Mektebi mezûnları yalnız çiftçi olmakla kalmamış, devletin çeşitli kademelerinde memur veya farklı statülerdeki okullarda öğretmen olarak da görev almışlardır.Okulun eğitimi teorik ve pratik olmak üzere iki yönlüdür. Pratik dersler, okula bağlı bulunan numûne çiftliğinde tatbik edilmekteydi. Ayrıca bu çiftlikte yeni usûllerle ve modern makinelerle ziraatçilik yapılarak öğrencilere olduğu kadar çevre halkına da bu yöntemler benimsetilmeye çalışılmaktaydı.1892 senesinde ziraat eğitimi vermeye başlayan Halkalı Ziraat Mektebi'nin, 1922 senesinde kapatılması gündeme gelmiştir. Ancak kapatılmayan okul, 1928 senesine kadar hizmet vermeye devam etmiştir. 1928 senesinde ise kapatılarak, öğrencileri Yüksek Orman Mektebi'ne nakledilmişlerdir. 1933 yılında ise ziraat eğitimi için yeni bir yüksek öğretim kurumu olan Ankara Yüksek Ziraat Enstitüsü açılmış ve Halkalı Ziraat Mektebi'nin hocaları da burada görev almışlardır.
Özet (Çeviri)
With in the governmental apprehension which started to change along with Tanzimat (Reform), allocations for the improvements intended to be done were searched for. The first option to come in mind was the agricultural field which generated the primary source of income and maintenance of Ottoman State. It has been intended to encourage the industrial production to supply the raw material need of the growing European industry in order to provide composure in the external trade. Hence primarily it has been thought that the old school agricultural apprehensions to be abandoned and modern ways of agriculture to be pervaded.According to these objectives starting with 1848 several times schools of agriculture were set up or were attempted to. Eventually a school which was able to precept agriculture on a sublime level could be set up in 1892. This school which was named Halkalı Ziraat Mektebi (Halkalı Agricultural School) precept together with Baytar Mektebi (Veterinary School) ve Orman Mektebi (Forestry School) in a certain period. Also the foresters in Ottoman State were brought up from this school from 1893 until 1910 which is the date for relocation of the Orman Mektebi from Halkalı. Since 1910 until 1928 which is the date for the closing up of the school, only agricultural education was given in the school. The graduates of Halkalı Ziraat Mektebi not only remained as farmers but also they became officers of various ranks in the state or became teachers in schools of different status.The education planning of the school is two dimensional as teorical and practical. The practical lessons were implemented at sample farms which were connected to the school. Also in these farms, surrounding folk was being teached to adopt these new and modern ways of agriculture with machinary as long as the students.The closing down of Halkalı Ziraat Mektebi which was established in 1892 came into question in 1922. Nevertheless it was not closed down and was in service until the year 1928. In 1928 it was closed down and the students were relocated in Yüksek Orman Mektebi (Higher Forestry School). In 1933 for the education of agriculture a new higher education establishment which is called ?Ankara Yüksek Ziraat Enstitüsü? (Higher Enstitute of Agriculture) was opened and Halkalı Ziraat Mektebis proffessors were entrusted in.