Stokastik süreçlerin döviz kuru tahmininde kullanımı: Gelişmiş ve gelişmekte olan piyasalar için performans analizi
The application of stochastic processes in exchange rate forecasting: Benchmark test for developed and emerging markets
  1. Tez No: 303792
  2. Yazar: GİRAY GÖZGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN KARABULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 270
Özet
Bu çalışma birer gelişmiş ve gelişmekte olan piyasa örneğinde döviz kurlarının kısa dönemdeki öngörülebilirliğini incelemektedir. USD/TL ve EUR/USD parite değerlerinin günlük verileri kullanılarak stokastik süreçlerin, zaman serilerinin, ekonometrik yaklaşımların ve yapısal modellerin örneklem dışı tahmin değerleri için performans analizinde bulunulmuştur.Elde edilen ampirik bulgular göre, USD/TL parite tahminlerinde hiçbir model veya süreç Basit Rassal Yürüyüş modelinden anlamlı bir biçimde daha iyi sonuç elde edememiştir. Ancak EUR/USD parite değerlerinde Geometrik Brownian Motion, Mean-reversion ve Brownian Motion süreçleri Basit Rassal Yürüyüş modelinden anlamlı bir biçimde daha iyi sonuç elde edebilmiştir. Ayrıca elde edilen bulguların sağlam olduğu ve kriz dönemi ve kriz sonrası dönemler temel alındığında da bulgularda bir değişim olmadığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the short-time exchange rate predictability in a developed and an emerging market, and for this purpose USD/TRY and EUR/USD exchange rates are considered. The daily out-of-sample forecasting results are benchmarked by stochastic processes, time series, econometrics approaches and structural models.The empirical findings indicate that none of these models or processes display superiority over the Simple Random Walk model in forecasting the USD/TRY exchange rate. However, Geometric Brownian Motion, Brownian Motion and Mean-reversion processes beat the Simple Random Walk model in forecasting the EUR/USD exchange rate. Furthermore, these findings are robust and not time- specific. It is observed that results remain unchanged when the pre-crisis and the post-crisis periods are examined separately.