C.Wright Mills
C.Wright Mills
  1. Tez No: 30386
  2. Yazar: NESİM ESMAILZADEGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK KOCACIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Bu çalışma; günümüzün eleştirel yönü oldukça ağır, aydın bir kişiliğe sahip olan C. Wrihgt Mills' i inceleme amacı taşı maktadır. Nitekim eserlerinin bir çoğu -Amerika başta dahil olmak üzere- çeşitli Batı üniversitelerinde yıllardan beri önemle okutulmaktadır. Bu çalışmada, Mills 'in temel bazı önemli kavramları nasıl ele alarak Amerikan toplumunun siyasal ve Toplumsal sorunlarına ışık tuttuğu incelenmiştir. Ayrıca toplumun yönetim yapısı ve iktidar sorununun demokratik toplumlarda nasıl bir değişim gösterdiği vurgulanmıştır. Sonuçta Mills; sistematik düşünce oluşturmada ve toplumsal sorunları açıklamada oldukça eleştirici ve iğneleyici yaklaşmıştır. Onun bu özelliği birçok sosyologlar üzerinde ve toplumsal sorunların kitleler tarafından aydınlığa kavuşmasında etkili olmasından kaynaklanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This 'research is about a great and respectableman, C. Wright Mills, whose writing have been for a long time taught and studied in Western Countries especially in U.S.A. Then major concepts of this research are solutions regarding political and sociological problems of America. Further more, the administration and the conditions of the democratic society and the sociological transformation have been explored. There fore, Mills has had a great role in creating systematic taughts with critisizm and analysis of sociological problems which according to many other sociologists has had major effect on realizatoin of sociological complication.