İlköğretim okulu yöneticilerinin branş öğretmenlerini motive etmede kullandıkları yöntemlere ilişkin yönetici ve öğretmen görüşleri
Conception of teachers and administrators about motivation techniques of primary school administrators to motivate branch teachers
- Tez No: 214410
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KAMİL USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Motivasyonu; örgüt çalısanlarını bireysel amaçlar ve örgütsel amaçlar doğrultusunda harekete geçirmek için kullanılan bir süreç olarak tanımlamak mümkündür. Motivasyon konusu hem örgüt çalısanlarını hem de yöneticileri ilgilendirir. Tüm örgütlerin ortak sorunu, örgütlerin amaçlarını gerçeklestirmek için isgörenlerin etkin bir sekilde veya istenilen düzeyde çalıstırılmasıdır. Çalısanların motive olması ile örgütsel verimlilik ve basarı arasında doğrusal bir iliski bulunmaktadır. Kurumların etkililiği ve basarısı çalısanlardan ziyade yöneticilerin etkililiğine ve basarısına bağlıdır. Aynı zamanda yöneticinin basarısı astların örgütsel amaçlar doğrultusunda çalısmasına, bilgi, yetenek ve güçlerini bu doğrultuda harcamasına bağlıdır. Bir anlamda çalısanların iste göstereceği performans, onların motive edilmeleri ile yakından ilgilidir. Motive olmayan bireyden basarı göstermesi de beklenmez. Bu nedenle yöneticilerin motivasyon kavramı üzerinde önemle durmaları gerekmektedir. Ülkelerin geleceği, eğitim kurumlarının islevlerini yerine getirip getirmemesine bağlıdır. Bu çerçevede eğitim örgütlerinde verimliliğin sağlanabilmesi için eğitim-öğretimde stratejik konuma sahip olan öğretmenlerin motive edilmeleri eğitimde kalite ve verimliliğin artmasına katkıda bulunacaktır. Bu nedenle diğer örgütlerde olduğu gibi eğitim örgütlerinde de motivasyon insanları etkileme aracı olarak kullanılabilir. Örgüt yöneticileri de motivasyon sürecinden yararlanarak örgütün amaçlarına ulasmasını sağlarlar. Bu çalısmada brans öğretmenlerinin motivasyonunda okul yöneticilerinin ne kadar etkili olduğunu belirlemek amacıyla bir anket gelistirilmis ve örnekleme alınan öğretmen grubuna uygulanmıstır. Arastırmada 518 brans öğretmeni ve 164 ilköğretim okulu yöneticisin doldurmus oldukları anketlerin tamamı değerlendirmeye alınmıstır. Anketler aracılığıyla elde edilen verilerin çözümlenmesinde SPSS 13 paket programından yararlanılmıstır. Çözümlemelerde, frekans, yüzde, aritmetik ortama, standart sapma gibi betimsel istatistiklerle birlikte t-testi, tek yönlü varyans analizi gibi anlam çıkartıcı istatistiksel teknikler kullanılmıstır. XIV Elde edilen bulgulara göre, örgütsel ve yönetsel boyutta yer alan motivasyon yöntemleri, en fazla kullanılan ve öğretmenleri motive etme derecesi en yüksek olan motivasyon yöntemleridir. Psiko-sosyal boyutta yer alan motivasyon yöntemleri, orta düzeyde kullanılan ve öğretmenleri ise motive etme derecesi yüksek algılanan motivasyon yöntemleridir. Maddi boyutta yer alan motivasyon yöntemlerinin yöneticiler tarafından kullanılma sıklığı her iki grup tarafından da düsük algılanmaktadır. Ancak bu boyutta yer alan motivasyon yöntemleri de her iki grup tarafından motive etme derecesi yüksek görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Motivation can be described as a period that is used to make the employees of the organization move towards the individual?s and organizational?s aims. The subject of motivation is a thing that both personals of organizaton and the administrators are responsible about it. The common problem of all the organizations are to make the employee work efficiently to reach the aims of the organizations. There is a positive correlation between the motivation of employee and the success. Efficiency and the succsess of the organizations depend on the administrations? efficiency and the success rather than employees?. Success of the administrator also depends on the work of the employees towards the organizational aims. In other words, the performance of the employee is closely related to motivation of them. For this reason, the administrators should be taking into account the term of motivation. Future of countries depends on whether the educational organizations are able to carry out their functions or not. In this context, ters? motivation has an important aspect in education in order to contribute to the quality of education. The administrators of the organizations may be used motivation to be reached the organization to its aims. A questionaire has been developed to understand the effect of school administrators on teachers? motivation and the questionaire is implemented to sample group. All the questionaires that were filled by the 518 teachers of branches and 164 administrators of the primary schools have been assesed. The SPSS 13 packet programme has been used to asses the data. To analyze data, describing statistics like frequence, percentage, aritmethic mean, standart deviation and parametric statistical technics like T-test and ANOVA were used. The motivational methods stand for organizational and administrative dimension are used most and they are the ones that have the highest motivating degree for teachers according to the data. The motivation methods standing in the psycho-social dimension are the ones that are used in medium frequency and its motivating degree perceived as highs The frequency of XVI the usage of the motivation methods that have materially existence are perceived as low by both of the groups.