Resmi liselerde çalışan öğretmenlerin örgütsel bağlılık düzeyleri
Oranizational commitment levels of teachers in public schools
  1. Tez No: 303921
  2. Yazar: SEHEL ESKİKÖY AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Eğitimde verimliliğin ve etkinliğin artırılması için öğretmenlerin örgütsel bağlılık düzeylerinin bilinmesi, eğitim kurumlarının amaçlarıyla çalışanlarının amaçlarının örtüşmesi ve bireylerin kendilerini örgütün bir parçası olarak görmesi önem taşımaktadır. Bu araştırma ile resmi liselerde görev yapan öğretmenlerin, örgütsel bağlılık düzeyleri belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Araştırma kapsamında kullanılan ölçekler iki bölümden oluşmaktadır.. Kişisel Bilgi Formu 8 ve Örgütsel Bağlılık Ölçeği 18 olan anketler; toplam 26 sorudan oluşmaktadır. Anketin birinci bölümünde öğretmenlerin tanımlayıcı özelliklerini araştıran demografik içerikli soruların oluşturulduğu ölçek kullanılmıştır. Bu bölümde öğretmenlerin örgütsel bağlılık düzeylerinin cinsiyet, yaş, medeni durum, mesleki kıdem, branş ve eğitim düzeylerine göre farklılık gösterip göstermediğinin saptanması amaçlanmıştır. İkinci bölümünde örgütsel bağlılığın boyutlarını ortaya koyan Allen-Meyer ölçegi ile öğretmenlerin bağlılık düzeylerinin saptanması düşünülmüştür. Elde edilen veriler SPSS 15.0 istatistik programı uygulanarak çözümlenen veriler; ilişkisiz grup t testi, tek yönlü varyans analizi ve korelasyon teknikleri ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
So as to be able to improve the efficiency and the effectiveness of education system; it is crucial to grasp teachers? organizational commitment levels, and make sure that personal objectives correspond to those of the educational institutions?. In addition to these,teachers should also think themselves as the main brain of the organization. In this thesis, the organizational commitment levels of teachers were tried to be analyzed. In the research, questionnaires were used as the way of collecting data. The questionnaires used in the research consist of 2 parts and 26 questions: Personal Information Form with 8 questions, Organizational Commitment Scale with 18 questions . In the first part of it, personal data form called demographic traits was used in order to search teachers? determined features. In this part of the research, the aim was to find similar and differrent characteristics of teachers according to demographic traits such as age, marrial statue, experience of occupation, sex and the degree of education. The reliability and applicability of the questionnaires were tested .In the second part of the questionnaires, ?Allen-Meyer?s scale? that covers the dimensions of organizational commitment were carried out to find out teachers? organizational commitment levels. The data was analyzed by the utilization of the application of the statistics software, SPSS 15.0; and evaluated with ?Correlation Techniques?, ?Independent Samples T Test Analysis?, and ?Unilateral Variance Analysis?.