İnsan kaynakları yönetiminde eğitim ihtiyacının belirlenmesinin önemi ve bir uygulama
Determining the need of training in the management of human resources and its importance applications
  1. Tez No: 303945
  2. Yazar: EMEL KILIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM MERCANLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Günümüzde yaşanan sosyal, ekonomik, kültürel, toplumsal ve özellikle teknolojik alanlardaki değişimler; birey ve toplum yaşantısını büyük ölçüde etkilemekte ve işletmeler için rekabeti zorlaştırmaktadır. İşletmelerde uygulanan eğitim programlarıyla çalışanların bilgi, beceri ve davranışlarını geliştirmek amaçlanmaktadır. Ancak eğitim uygulamalarının amacına ulaşabilmesi için bir bütün olarak ele alınması ve bu sürecinin sistematik bir şekilde geçekleştirilmesi gerekmektedir.Bu çalışmada, insan kaynakları yönetimi kavramı, fonksiyonları ve bu fonksiyonlar içerisinde en önemlilerinden biri olan eğitim, literatür taraması yapılarak incelenmiştir. İnsan kaynakları yönetiminde eğitim incelenirken özellikle, eğitim ihtiyaç analizi, eğitim programlarının hazırlanması ve uygulanması, eğitim yöntemleri ve eğitimin değerlendirilmesi aşamaları açıklanmaya çalışılmıştır. Buna ek olarak uygulamada, mülakat yöntemi kullanılarak, sistematik bir eğitim sürecine sahip, gıda sektöründe yer alan uluslararası bir işletmenin eğitim uygulamaları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The alterations in social, economical, cultural,social and especially in technological fields ,effects the life of both an individual and the life of the whole society and this makes the companies try hard to compate.For this reason, companies pay attention to individuals in order to be successful by adapting themselves to these changes, thus training and development programmes of the human resources are important investment. By the help of training programme it is aimed to have a progress on the worker?s knowledge, capability and behaviours. But in order to be successful in this programme, it should be considered as a whole and dealt in a systematical way.In this study concept of human resources management, its function and training, that is the most important one among the other items, are analysed by using literature search method. The training needs analysis, preparing and applying training programmes, and training evaluation in the field of human resources management training are explained. Also, by using interview method the training programme of an international company, which studies in medical sector and has a systematic training progress is studied.