1974 sonrası Türkiye'den Kıbrıs'a göç edenlerin ekonomik ve sosyal durumlarının Kuzey Kıbrıs açısından değerlendirilmesi
The economic and social evaluation of the ones who have migrated from Turkey to Cyprus after 1974 in point of view of North Cyprus
  1. Tez No: 303947
  2. Yazar: AHMET GÜRKAN ATAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAMİL USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu tez çalışmasında; Türkiye Cumhuriyetinin gerçekleştirdiği 1974 Kıbrıs Barış Harekatı sonrası, Türkiye'den Kıbrıs'a tarım işgücü statüsüyle iskan edilen göçmenlerin ekonomik, siyasi ve sosyal yönlerini ele almaktadır. Özellikle barış harekatı sonrası atıl durumda kalan birçok tarım arazisi ve başıboş kalan hayvanların ekonomik süreçlere dahil edilmesi gerekmiştir. Ancak söz konusu dönemin olağanüstü şartlarında bu ihtiyaçları giderecek ara eleman sıkıntısı yaşanmıştır. Bunun için Türkiye'den tarım ve hayvancılık konuşlarından anlayan, tecrübeli işgücü getirilmiştir. 1975-1980 arası gelen bu göçmenler, Kuzey Kıbrıs ekonomisine bir dinamizm getirirken, milli dava ruhunu da canlı tutmuşlardır. Bu hipotez literatür taraması, anket, mülakat ve gözlemlerle test edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis; period after Cyprus Peace Making Operation Turkish Republic conducted in 1974 economic, political and social ways of migrants allocated to Cyprus as agricultural labour has been assessed. Especially vacant agricultural fıelds and husbandry animals left unnatented after the Peace Making Operation were needed to join to economic progress however under the extraordinary conditions of the period there lack of mid-men therefore labour from Turkey has been allocated that is skillful and experienced in farming and husbandry. Migrants who came between 1975-1980 bringing vitality to North Cyprus economy kept also national soul alive. This hypothetical literature scan are being tested through questionnaires, interviews and observations.