Küreselleşmenin coğrafi boyutu ve Türkiye'deki su kaynaklarının değerlendirilmesi üzerine bir inceleme
The geographical dimension of the globalisation and a study on the evaluation of water sources in Turkey
  1. Tez No: 303968
  2. Yazar: HİKMET ŞEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEFER GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, İşletme, Geography, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 308
Özet
Bu Tez Çalışmasında, günümüzde sıkça duyduğumuz küreselleşme sözcüğünün odağında, küreselleşmenin coğrafi boyutunu belirleyebilmek ve Türkiye'deki su kaynaklarına bu perspektiften bakarak değerlendirmek amaçlanmıştır.Mekanın küçülmesi-mesafenin kısalması ve sınırların ortadan kalkması bir ?küresel köy?e doğru götürmektedir. Ancak herkes bu köyün yurttaşı olamayacaktır. Küresel mesleklerde seçkin durumda olanlar için sınırlar çok alçaktır ama başka milyarlarcası için sınır engelleri her zamankinden daha da yükselmiştir.Küreselleşme ister zengin ister yoksul olsun, tüm ülkelerde insanların güvenliğine yeni tehditler de yaratabilmektedir. Bu tehditler iş güvensizliği, mali güvensizlik (iş kaybı-gelir kaybı) olabildiği gibi sağlık güvensizliği (HIV/AIDS'in yayılması gibi), kültürel güvensizlik de olabilmektedir.Küreselleşme insanların yaşamlarını başkalarına açmakta, fikir ve bilgi akışı yaratmaktadır. Ama küresel yaygınlaşma fırsatı bulan yeni kültürler rahatsız edici de olabilmektedir.Günümüzde kültür akışı ise son derece dengesizdir ve zengin ülkelerden yoksullara doğru tek yönlü olarak meydana gelmektedir (UTNDP, 1999).Dünya'da giderek artan nüfus ve çevre kirliliği sonucunda, kullanılabilir su kaynaklarının varlıkları giderek azalmaktadır. Bu nedenle, insanların kullanımına sunulabilen suların büyük ekonomik değeri olduğu kabul edilmektedir. Ülkemiz coğrafi konumu itibariyle, dünyada su kıtlığını en fazla çeken bölgelerden birisinde yer almaktadır. Akdeniz Bölgesinin 400 milyonluk nüfusunun 2025 yılında 500 milyona ulaşacağı tahmin edilmektedir. Artan nüfusun içme-kullanma suyu ihtiyacını karşılanabilmesi için, her yıl 250-300 milyon m3 ilave suyun temini gerekmektedir.Elde edilen sonuçlar, yabancı ülkelerdeki su kaynakları sorunsalında karşılaştırılmıştır. Küreselleşmenin coğrafi boyutları itibariyle su kaynaklarının tüm dünyada yaşamın devamında belirleyici rol oynadığı tespit edilen çalışmada, su kaynaklarının rasyonel kullanımına yönelik öneriler getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, with the focus of the word ?globalization? which we often hear nowadays, it is aimed to identify the geographical dimension of the globalization and to evaluate the water sources in Turkey via this perspective.The minimization of the land, the contraction of the distance and the elimination of the borders lead to ?global village?. However, everybody won?t be able to be citizens of this village. For the ones who are in high status in global profession, the border barriers are low, but fort he millions of others the border barriers have increased more than ever.Globalization, even poor or rich, can create new threats to the security of people from all countries. These threats may be not only job insecurity and financial insecurity (job loss ? loss of income) but also health insecurity (HIV?AIDS spread, etc) and cultural mistrust.Globalization opens people?s lives to others and creates ideas and information flow. Nonetheless, new cultures which find on opportunity for the global spread may be distruptive.Today, the cultural flow is extremely unstable and this occurs in one direction from rich countries to poors (UTNDP, 1999).Available water sources are decreasing day by day due to the result of the increasing world population and environmental pollution. Because of this, the water which is presented to human use is considered to have great economic value. Because of its geographical position, our country is in a place where water scarce is seen most. It is estimated that 400 million population of Mediterranean Region will reach 500 million in 2025. In order to meet the need for drinking water of the increasing population 250-300 million m3 of additional water supply is required each year.The acquired results were compared with the results of other foreign countries water resources. This study, in which it is found that water resources have a crucial role in the existence of life in the whole world because of the geographical dimension of the globalization, tries to raise suggestions about how to use water resources rationally.