Hastane işletmelerinde çalışma koşullarının, iş görenler üzerindeki yabancılaşmaya etkisi ve Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde bir uygulama
The alienation effect of the working conditions on labors in the hospital business and an application in Education and Research Hospital Göztepe
  1. Tez No: 303978
  2. Yazar: NURHAN BULUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEFER GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
''Hastane İşletmelerinde Çalışma Koşullarının, İş görenler Üzerindeki Yabancılaşmaya Etkisi ve Göztepe eğitim ve araştırma Hastanesinde Bir Uygulama''başlıklı araştırma; çalışma koşullarının, çalışanlar üzerindeki olumsuz etkilerini ortaya çıkarmaya çalışmış ve bu etkilerin çalışanlar üzerinde tükenmişliğe ve yabancılaşmaya itebileceğini göstermeyi amaçlamıştır. Araştırma hastane sektöründe görev yapan hemşire, ebe, uzman doktor ve asistan doktorları kapsamıştır. Araştırmada anketle veri toplama yöntemi tercih edilmiştir. Anket çalışması Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesinde gerçekleştirilmiştir.Yapılan araştırmada; olumsuz çalışma koşullarının, çalışanları ne derece etkilediğine değinilmiştir. Yapılan analizlerde, çalışanların demografik özellikleri, fiziksel koşullardan memnuniyetleri gibi faktörler ile tükenme ve yabancılaşma düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığına bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis named??The Alienation Effect of The Working Conditions On Labors İn The Hospital Business and an Application in Aducation and Research Hospital Göztepe??purpose to manifest the negative effects of the physical conditions on the worker and to take attention on burnout syndrome and the alienation of the worker. Research;working in the hospital sector nurses,midwives,specialist doctors and assistants werw included.Survey data collection method was preferred to the survey.Survey,Göztepe education and research was carried out in hospital.Study the adverse working conditions,employees have been mentioned that affect the degree.Analysis of employees demographic characteristics, physical condition and factors such as satisfaction levels of burnout and alienation among a significant associatin has been looking at whether.