Demokratik yönetim anlaşının işletmelerde motivasyon üzerine etkisi
The effect of democratic management orientation on motivation in business enterprisess
- Tez No: 303992
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP SEYMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Geleneksel yönetim yaklaşımları ile yönetime katılma yaklaşımının kesişim noktası olan verimlilik konusu yönetime katılma yaklaşımının çalışanların motivasyonu üzerindeki etkisinin incelenmesini önemli hale getirmiştir. Bu çalışmanın amacı demokratik yönetim anlayışının olgusal bir yönü olan yönetime katılma anlayışının çalışanların motivasyonları üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırma ayrıca bu etkinin çalışanların özelliklerinden etkilenme derecesini de araştırmaktadır.Araştırma sonuçları katılımcı yönetim anlayışının çalışanların motivasyonu üzerinde etkili olduğu, bu etkinin yönetime katılımın kurumsal olmayan işin yönetimi tarafından geldiği ve çalışanların içsel motivasyonuna hitap ettiği, çalışanların kişisel özelliklerinin ise bu etkiler üzerinde rol oynamadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The efficiency matter which is the intersection point of the conventional management approaches with the participative management approach, makes important to study the effect of participative management approach on the motivations of employees. The purpose of this study is to analyze the effect of participative management approach, a phenomenological side of the democratic management approach, on the motivations of employees. The study also analyzes the impact of personal characteristics on that effect.The findings of the study show that the participative management approach effects has effect on the motivations of the employeesi and that effect stems from participative management of work other than participative institutional management, and personal charactersitics of employees has no impact on that effect.