Yeniliğin rekabetteki önemi
Importance of innovation in competition
  1. Tez No: 303993
  2. Yazar: UTKU İNCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ EKBER AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tezde, günümüzün hızla değişen rekabet ortamında ayakta kalabilmek için şirketlerimizin ürünlerini, hizmetlerini ve üretim yöntemlerini sürekli olarak değiştirmeleri ve yenilemeleri gerektiği anlatılmaktadır. Bu değiştirme ve yenileme işlemi“yenilik”olarak adlandırılır.Ayakta kalmak ve rekabet etmek için alıcıların ürünlerimizi tercih etmelerini sağlamalıyız. Tercih edilmek için ürünlerimize eklediğimiz özellikler yeniliktir. Bu özellikler bizi rakiplerimizden ayıracaktır. İşte bu da yeniliğin rekabet avantajına nasıl dönüşeceğini gösterecektir. Bu çalışmada, örnek olarak iki şirket (GE ve 3M) ele alınmıştır. Tez, bu iki şirketin yenilikle nasıl rekabet ettiklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we explain that firms should continously change and reneww their products, services and production systems to survive in today?s rapidly changing competitive world. This changing and renewing operation is called ?innovation?.We should make our customers prefer our products to survive. The features that we add to our products are innovations. So, this will show how innovation turns into competitive advantage. In this thesis, two companies (3M and GE) are held as examples. Thesis shows how these companies compete by innovation.