Nevin Aypar: Belgesel
Nevin Aypars? : Documentary
- Tez No: 304000
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ MAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
1934 İstanbul-Kadıköy doğumlu olan sanatçı, çamlıca Kız Lisesi öğrencisiyken tanıştığı Vedat Karaokçu ve Sururi Kardeşler tarafından çok beğenilir. Sadettin Erbili'in yönlendirmeleri ile Tiyatroya başlar.1946' da Ses Operet'i bale kadrosuna katılır.'Üç Güvercin' adlı operette başroldedir.1946 da yönetmenliğini Şadan Kamil'in yaptığı 'Toros Çocuğu' adlı filmle başrole yükselir.1947 yılı bunca iş arasında, Nevin Aypar'a kalp çarpıntılarını aşk heyecanlarını da birlikte getirir.1947 'de ilk evliliğini yapar ve bu evlilikten Semaver adında bir oğlu olur. Çocuğu henüz altı aylıkken eşini askerlikte yakalandığı amansız bir hastalıktan kaybeder.Sinemada ilk çıkışını 1947'de Turgut N. Demirağ'ın 'Bir Dağ Masalı' adlı filmiyle sağlar.Yerli Film Yapanlar Cemiyeti'nce (Y.F.Y.C), 1948' de düzenlenen ilk film festivalinde 'Bir Dağ Masalı' fimi ile 'Yılın En Başarılı Genç Kadın Oyuncusu' ödülünü alır.1953 yılında Ö. Lütfi Akad'ın yönettiği 'Altı Ölü var-İpsala Cinayeti' filminde başarılı performans sergiler ve birçok yönetmenin dikkatini çeker.Nevin Aypar, 1958 de ikinci evliliğini yapar ve eşiyle beraber kendi adına Aypar Film Şirketini kurar ve 'Dikenli Çit' adlı filmin yapımcısı olur.1962 de İran televizyonunda şarkılı, türkülü, operet müzikli bir programı yayınlanır.1966 yılından itibaren filmlerinde artık anne rollerini üstlenir.Nevin Aypar yalnızca birlikte rol aldığı arkadaşlarının değil, üstün sanat gücü iş ahlakı, ve disiplini ile yönetmenlerinde her zaman gözdesi olmayı başarmıştır.1989 da Ankara Film Festivali tarafından 'Jüri Özel Ödülü' ile onurlandırılır.1990 yıllardan sonra televizyon dizileri ve filimlerinde büyükanne rolleri ile beğeni toplar. Yıllar ona sanatını terk ettirmemiştir.Çünkü sanatçının emeklisi olmaz sözünü prensip edinmiştir.Anahtar sözcükler; Aypar, sinema, film, Bir Dağ Masalı, Altı Ölü Var, Reis Bey
Özet (Çeviri)
Aypar,Nevin ( 1934 , ---- ) was born in Kadıköy,İstanbul. she attended the Çamlıca highschool in Kadıköy. Her interest in theatre was first aroused there. She was come to light by Vedat Karaokçu and Sururi brothers.She begins to the theatre with Saadettin Erbil?s encouragements.She played act in walking-on part in a film named Hürriyet apartmanı in 1944.After a period of, he played rolling in an away side in the cinemas. She joins the Ses Operetta band in 1946. She performed a key role in the Operetta named Üçgüvercin. She was on her way up step by step and played her leading film `? Toros çocuğu?? Şadan Kamil management.1947 In Nevin AYPAR meets and marries an eligible man after a series of usually her works.She has a son named Semaver. When his son was 6, her husband died.Nevin Aypar played act for the fact that in 1947 a big success in films came `? Bir Dağ Masalı.?? Turkish Cinema Community organized first fim festival in 1948. She won best actress award there.In 1953, Ö. Lütfü Akad of his directing the film `? Altı ölü var- İpsala cinayeti?? She made a good performance with the film This film draws attention and interest of producers in a sence,a young actress soars.She married second time in 1958. From this marriage, Ömür had her child. 1960 In Nevin Aypar and her husband,who founded their own production company named `? Aypar Film `?Nevin Aypar?s show which involves songs,folk-songs and operettas broadcasted on Iran TV in 1962.after 1966, usually mother Nevin Aypar role we watched.She came ınto favour her friends and film directors with great reputation,a respected name,business ethics and great achievements. In 1989 Ankara film festival,Jury special award.After 1990,usually Grand Ma Nevin Aypar we followed in the arrays and films.Screen and Stage world of 66 years in the agenda of the working people of this precious art is going on her occupation at present.Key Words; Aypar, cinema, film, Tale of a Mountain, Six Dead Yes, Reis Bey