Asya'daki güç mücadelesi ve Pakistan
Power struggle in Asia and Pakistan
- Tez No: 304003
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAİT YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Geçtiğimiz yüzyılın hiçbir zaman önemini yitirmeyen bölgesi olarak görülen Ortadoğu bölgesi bir asır boyunca çeşitli devletlerin veya çıkar guruplarının mücadele alanı olmuştur. Ancak bu mücadele alanının artık yavaş yavaş Asya kıtasına özellikle Orta ve Güney Asya'ya doğru kaydığı görülmektedir. Doğalgaz ve petrol rezervlerinin yanı sıra bölgede Rusya'nın hala hissedilir etkisi, büyüyen 2 önemli dev olarak nitelenen Çin ve Hindistan'ın bu bölgede olması ve ABD'nin Afganistan savaşı sonrası bölgede yerini alması, bu bölgenin stratejik konumunun tekrar gözden geçirilmesini gerektirmektedir. Bu çalışmada bölgedeki büyük devletlerin varlığı arasında sıkışmış, dünyanın tek Müslüman nükleer gücü olan Pakistan İslam Cumhuriyeti masaya yatırılmıştır. Tarihi süreci, kuruluşu, iç politikadaki tercihleri ve toplumsal yapısı incelenerek 11 Eylül öncesi ve sonrası gelişmeler değerlendirilmiştir. Pakistan'ın mevcut şartlarının jeopolitik konumuyla ilişkileri incelenmiş ve bu bölgenin neden önem kazandığı gözler önüne serilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout the history, the Middle East has been the area of conflict of various countries of interest groups. However, it is being observed that this area of conflict is shifting to Asian continent especially to Middle and South Asia. Besides the natural gas and oil reserves, the important influence of Russia, and China and India that are called expanding giants being located in this region and USA taking its place in the region after Afghan war requires the review of importance of this region?s staregically status. In this study Pakistan Islamic Republic that is the only Müslim nuclear Power of the world that has been squeezed between of big countries has been taken into consideration. The improvments before and after September 11 has been evaluated by reviewing its historical period, foundation, preference in domestic policy and communal structure. The relations between Pakistan?s current conditions and geopolitical location has been studied and the reason of importance of this region has been tried to be brought up.