Özel hastanelerde yönetici hemşirelerin liderlik davranışlarının hemşirelerin motivasyonları üzerindeki etkisi: Bayındır Hastanesi örneği
The influence of leadership behaviours of nurse managers on the motivation of nurses in private hospitals: The case of Bayındır Hospital
- Tez No: 304081
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEYMA İPEK KÖSTEKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Nursing, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Günümüzde hemşireliğin odak noktası, bir dizi hemşirelik işlevini yerine getirmekten çok, kaliteli ve maliyet etkin hasta bakımının sunulmasıdır. Bu odaklanma hemşirelerin etkili bir liderlik ortaya koymalarını gerektirmektedir. Büyük ve karmaşık sağlık sistemi içinde hizmet veren yönetici hemşirelerin rol ve yapıları değişmekte, bu nedenle onlardan güçlü bir lider olmaları beklenmektedir. Bu çalışma, yönetici hemşirelerin liderlik davranışlarının hemşirelerin motivasyonları üzerinde etkili olabileceği düşüncesinden hareketle, özel hastanelerde; yönetici hemşirelerin göstermiş oldukları liderlik davranışlarının hemşirelerin motivasyonları üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Hemşirelerin demografik özellikleri ile yönetici hemşirelerin liderlik algıları ve motivasyon düzeyleri arasındaki ilişkileri incelemek araştırmanın diğer amacıdır.Bu çerçevede, İstanbul Bayındır Hastanesi'nde görev yapan 50 hemşire üzerinde üzerinde bir anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Anketten elde edilen veriler, bilgisayar ortamında, SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 17.0 programında analiz edilmiştir. Araştırmada kullanılan ölçeklerin güvenilirlik değerlerinin belirlenmesinde Cronbach's Alpha katsayısından, örneklem grubunun demografik özelliklerinin belirlenmesinde frekans ve yüzde istatistiklerinden, çalışanların yönetici hemşirelerinin liderlik davranışlarını algılamaları ile motivasyon düzeylerinin belirlenmesinde minumum, maksimum, standart sapma ortalama istatistiklerinden, çalışanların yönetici hemşirelerinin liderlik davranışlarını algılamaları ve motivasyon düzeyleri ile demografik özellikleri arasındaki ilişkilerin karşılaştırılmasında Mann Whitney U testi ve Kruskal Wallis testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the focus of nursery is providing high quality and cost-effective service rather than carrying out a series of nursery functions. This focus requires nurses to maintain an effective leadership. The roles and structures of nurse managers within the big and complicated health system is changing and therefore, they are expected to be strong leaders. Departing from the idea that leadership behaviours of nurse managers may have an effect on motivations of nurses, this study aimed to determine the effects of leadership behaviours of nurse managers on motivations of nurses in private hospitals. Another purpose of the research is to study the relations between demographic characteristics of nurses and their perception of the leadership behaviours of nurse managers and their levels of motivation.Accordingly, a survey was made among 50 nurses who are employed in İstanbul Bayındır Hospital, between 1 and 10 of May, 2010. The data acquired from the survey was analyzed on a computer in SPSS (Statistical Package For Social Sciences) For Windows 17.0. Alpha Coefficient (Cronbach's alpha) was used to test the credibility of the survey. Frequency and percentage statistics were used to determine the demographic characteristics of the subject group; minimum, maximum, standard deviation mean statistics were used to determine the perception of employees concerning their nurse managers leadership behaviours and the level of their motivation; Mann Whitney U test and Kruskal Wallis test was employed to compare the relationships between the perception of employees concerning their nurse managers leadership behaviours and the level of their motivation and their demographic characteristics.