Reklamın tüketici davranışlarına olan etkisi
Effect of the advertisement to the consumer behaviour
- Tez No: 304080
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. F. ŞULE KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Küreselleşme ile birlikte artan rekabet koşullarında piyasada yoğun bir rekabet yaşanmaktadır. Bu ortamda firmalar yeni müşteriler kazanmak, satış cirolarını artırmak, firmanın tanıtılmasını sağlamak için reklama başvurmaktadırlar. Bu talep sonucunda ülkemizde reklâmcılık sektörü de hızlı bir gelişme göstermektedir.Günümüzde klasik reklam araçlarının dışında daha modern internet reklamı, mobil reklam gibi yeni reklam araçları da yoğun olarak kullanılmaya başlamıştır. . Reklâmlar tüketicilerin satın alma davranışları üzerinde etkili olmaktadır.Bu çalışmada reklâmın tüketici davranışları üzerindeki etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
There is an intense competition on the market under the conditions of increasing competition together with the globalisation. In this environment, companies apply to advertisement in order to gain new costomers, increase their turnover and provide the publicity of the company. As a result of this demand, the advertising sector in our country shows a rapid increase.Today, except the classical advertisement tools, the new advertisement tools such as more modern internet advertisement, mobile advertisement have begun to be used intensively.. Advertisements are effective on purchasing behaviours of the consumers.In this study, the effect of the advertisement on consumer behaviours are searched.