Çalışanların iş tatmin düzeyleri ve örgütsel bağlılıklarının, çalışma motivasyonuna olan etkileri
The effects of job satisfaction and organizational commitment on working motivation
  1. Tez No: 304093
  2. Yazar: SİBEL KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MERAL ELÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırmada, örgütsel bağlılık ve iş tatmininin çalışma motivasyonuna etkilerini incelemek amaçlanmıştır. Araştırma maksadıyla, İstanbul'da finans, sigorta ve imalat sektöründe faaliyet gösteren 24 farklı firmada çalışan 290 kişiye anket uygulaması yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, çalışma motivasyonunu en çok örgütsel bağlılık pozitif yönde etkilemiştir. Bunu iş tatmini takip etmiştir. Araştırmada, demografik değişkenlerden gerek yaş ile örgütsel bağlılık gerekse yaş ile iş tatmini arasında pozitif yönde anlamlı ilişkilere rastlanırken eğitim ile örgütsel bağlılık arasında negatif yönlü bir ilişki bulgulanmıştır. Buna göre yaşın artmasıyla örgüte bağlılıkta ve iş tatmininde artış, eğitim seviyesinin artması ile örgüte bağlılıkta azalma görülmüştür. Son olarak, örgütsel bağlılık ile iş tatmini arasında ise pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research study, it is aimed to analyze the effects of organizational commitment and job satisfaction on the working motivation. In line with this purpose, a survey study was executed on 290 persons working at 24 different companies operating in finance, insurance and production sectors in İstanbul. Within direction of the results obtained, it has been found out that the working motivation is mostly affected by the organizational commitment. This is followed by job satisfaction. In the research, meaningful relations have been found between job satisfaction and demographic variable age; also between age and job satisfaction in a positive way; but a negative relation is available between education and organizational commitment. Accordingly, organizational commitment and job satisfaction are seen to decrease in proportion to the increase in age, and the organizational commitment is seen to decrease in proportion to the increase in the education level. Lastly, a positive and meaningful relation has been found out between organizational commitment and job satisfaction.