2010 öncesi ve sonrası sağlık ve emeklilik sisteminin kıyaslı analizi
Comparative analysis of health and retirement system before and after 2010?
  1. Tez No: 304097
  2. Yazar: MÜNİRE DERİNDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Sağlık ve emeklilik sisteminin mevcut durumunu belirlemek, 2010 yılının öncesinde ve sonrasında yaşanan sorunlara yönelik olarak uygulamalı gerçekleştirilen tez çalışmasında, elde edilen veriler SPSS 15 istatistik programı kullanılarak özel ve kamu sektöründe çalışan bireylerin tutumları ve beklentileri belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca Türkiye'nin 2010 ve öncesinde yaşanan emeklilik ve sağlık sistemleri birçok dünya ülkesi ile karşılaştırılarak eksikliklere yönelik bilgiler verilmiş, Türkiye'de sağlık ve emeklilik sisteminin boyutları belirlenmiştir. Çalışmada dünya ülkeleri ve Türkiye'nin uygulamış olduğu sağlık politikalarına yönelik bilgiler gelişmiş dünya ülkeleri ile kıyaslanmıştır. Türkiye'nin son on yıl içinde gerçekleştirdiği sağlık reformları, sağlık sistemi içinde uygulanan paket programlara yönelik istatistiksel datalar kullanılmış ve analiz edilmiştir. Çıkan sonuçlar değerlendirilerek yorumlar gerçekleştirilmiştir. Uygulamalı olarak gerçekleştirilen tez çalışmasının sonunda ?Emeklilik sistemi içinde yaşanan sorunlara, emekli olan bireylerin bu sistem içinde uğradığı problem ve sıkıntılara? yönelik genel bilgiler elde edilmiş çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Behaviors and expectations of individuals working in private and public sector and determination of the current situation of health and retirement systems were tried to be ascertained by using SPSS 15 statistical program in the applied thesis study directed to problems before and after 2010. Besides, information about deficiencies were given by comparing retirement and health systems of Turkey before and after 2010 with other world countries; dimensions of health and retirement systems in Turkey were determined. Information related to health policies of Turkey and other world countries were compared with the developed world countries in the study. Implemented health reforms of Turkey in the last ten years and statistical data directed to implemented package programs in the health system were used and analyzed. Comments were made by evaluating the results following the applied thesis study; general information about ?problems in retirement system, problems and inconveniences of retired people within this system? were acquired and solution suggestions were presented.