Gelirler politikası: Teori ve uygulama
Incomes policy: Theory and practice
  1. Tez No: 43433
  2. Yazar: BERRİN ATAMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM TANYERİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
11 ÖZET Gelirler politikası ilk defa, İkinci Dünya Savaşı sonrası olağanüstü eko nomik koşullarına karşı koyabilmek için bazı gelişmiş Batı Avrupa ülkeleri tarafından uygulanmış müdahaleci bir politikadır. Gelirler politikası tam istihdam düzeyine yaklaşıldığında ortaya çıkan bir ücret-fiyat sarmalının neden olduğu maliyet enflasyonunu önlemeye yönelik olarak uygulanmıştır. Ancak, eksik istihdam durumunda ortalama maliyetler üzerine konan kâr marjınının korunması halinde ortaya çıkabilecek bir mali yet enflasyonunu önlemek için de gelirler politikası uygulamasına gidilebilir. Gelirler politikası ile toplam gelirin ücret ile kâr arasındaki bölüşümü et kilenir. Toplam gelirin ücret ile kâr arasındaki bölüşümü sırasında tarafların bu gelirden daha fazla pay almak çabalan vardır. Eğer toplam gelirin ücret ile kâr arasındaki bölüşümü bir gelir çatışmasına dönüşürse bu bir ücret-fiyat sarmalının ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bir ücret-fiyat sarmalını ortaya çıkartan süreç ise neo-Keynesci bölüşüm sorunu içinde ele alınmıştır. Ücret- fiyat sarmalını önlemek için ücret ve fiyatların kontrol edilmesi gerekir. Ücret- fiyat kontrolünün amacı ise ekonomide fiyat istikrarını sağlayarak ekonomik ve toplumsal refahı yükseltmektir. Gelirler politikası esas olarak bir istikrar politikasıdır. Gelirler politikası uygulamalarına çoğunlukla savaş sonrası dönemin, hiperenflasyon döneminin ve petrol krizinin yarattığı olağanüstü koşullara karşı koyabilmek için başvurulmuştur. Zira gelirler politikası şok önlemler içermektedir. Gelirler po litikası maliye ve para politikalarına alternatif değil, bu politikaları tamam layıcı nitelikte bir politikadır. Gelirler politikası uygulanmasındaki amaç,Ill ücret-fiyat kararlarının uyumlu yürütülmesi, inandırıcılığın sağlanması ve be lirsizlik ortamına son verilmesidir. Gelirler politikasının yukarıda belirttiğimiz amaçlarına ulaşmak için sahip olduğu araçlar ise doğrudan kontrol araçları ve dolaylı kontrol araçları olarak ikiye ayrılabilir. Doğrudan kontrol araçları ücret ve fiyat dondurulması ile ücret ve fiyat kılavuzluğudur. Dolaylı kontrol araçları ise endeksleme politi kaları ile vergilendirmeye dayalı gelirler politikasıdır. Gelirler politikası uygulamasında ücretin toplam gelir içindeki payı önem taşımaktadır. Zira gelirler politikası ile toplam gelirin ücret ile kar arasındaki dağılımı etkilenmektedir. Bu bakımdan ücretin toplam gelir içindeki payının % 80'ler civarında olduğu gelişmiş ülkelerdeki gelirler politikası uygulaması ile ücretin toplam gelir içindeki payının % 30-40 civarında olduğu gelişmekte olan ülkelerdeki gelirler politikası uygulamaları ayırt edilmelidir. Gelişmekte olan ülkelerdeki gelirler politikası uygulamaları heterodoks politikalar ve tarımsal destekleme politikaları içinde yer almıştır. Sonuçta gelirler politikası bir ücret-fiyat kontrolüne dayanmaktadır. Ücret-fiyat kontrolünün amacı, toplumsal ve ekonomik refahın kontrol olduğu bir durumda, kontrol olmadığı bir duruma göre daha yüksek olmasını sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Incomes policy is an interventionist policy first applied by some of the in dustrialized West European countries to cope with the extra ordinary econo mic conditions of past-World War II. It is applied with the intention of preventing cost-push inflation caused by a wage-price spiral that occurs as full employment level is approached. But incomes policy may also be applied in under employment circumstances to prevent a cost-push inflation that can occur when profit margin added to average costs is tried to be protected. The distribution of total income between wage and profit is affected by in comes policy. During the process of this distribution the parties endeavor to get a larger share of income. If the distribution of total income between wage and profit transforms into an income conflict, it will also cause a wage price spiral. And the process causing the wage-price spiral is evaluated in the con text of Neo-Keynesian distribution problem. In order to prevent to wage-price spiral it is necessary to control wages and prices. And the aim of wage price control its to enhance economic and social welfare through price stability in the economy. Incomes policy is mainly a stabilization policy. Since incomes policy con sists of shock measures it. has been mostly used to cope with the extraordi nary conditions of the post-war period, hyperinflation period or the oil-price crisis. Incomes policy is not an alternative to fiscal or monetary policies but a complementary to these policies. The aim pursued in the application of inco-V mes policy is to maintain, the enforcement of wage price decisions in collabora tion, to gain credibility and to remove uncertainty. The tools of incomes policy in attaining the forementioned goals can be divided into two groups as direct control tools and indirect control tools. Di rect control tools are freezing wages and prices and guidance of wages and pri ces. Indirect control tools are indexation and tax based incomes policies. The share of wages in total income gains importance for the application of incomes policy, because through this policy the distribution of total income between wage and profit is affected. Therefore, the incomes policy application in developed countries where the share of wages in total income is around % 80 should be distinguished from application in developing countries where the share of wages in total income is around % 30-40. Incomes policy applications in developing countries took place in the context of heterodox policies and agricultural- supporting policies. Ultimately, incomes policy is based on wage-price controls. The purpose of wage-price controls is to enhance economic and social welfare as compared to that which would prevail in the absence of such controls.