1928-1950 yılları arasında liselerde okutulan edebiyat kitapları ve edebiyat kitaplarında geçen divan edebiyatı metinlerinin incelenmesi
Analysis of literature books and divan literature texts taught at high schools between the years of 1928-1950
- Tez No: 304150
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT KARABEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, History, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tezde, Osmanlının yıkılışı ve yeni bir devletin doğuşu sonucunda 1928-1950 yılları arasında yürütülen eğitim faaliyetleri içerisinde yer alan Edebiyat kitapları ve bu kitaplarda geçen divan edebiyatı ile ilgili metinler incelenmiştir.Yirmi sekiz ders kitabı incelenmiştir. Bu inceleme sonucunda, Türk Dili ve Edebiyatı Müfredatı Programı çerçevesinde yayımlanan lise edebiyat ders kitaplarındaki divan edebiyatı metinleri, yazar ve dönem bilgilerini bularak buradan hareketle kitapların eğitimdeki kullanılış biçimlerini ve ders kitaplarındaki divan edebiyatı metinlerinin hangi konulara göre seçildiğinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır.Bu incelemelerin son kısmında kitaplardaki metinlerin hangi türlere göre seçildiği incelenerek sınıflandırılmış ve örneklemeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, literature books and the texts in these books, which are related with `divan literature? taking place in the educational functions between 1928-1950, which is the collapse of the Ottoman Empire and the rise of a new nation, have been surveyed.About 28 course books have been examined. At the end of this research, by having found the authors, era knowledge and divan literature texts which took place in the colleges? literature course books published within the frame of Turkish Language and Literature curriculum, the style of course book usage in the education and according to which themes divan literature texts were chosen are aimed to reveal.At the conclusion of this research, to which themes the texts in the course books were chosen is categorized and exemplified by analyzing.