Mehmet Şakir Ülkütaşır'ın halk bilimi ile ilgili çalışmaları
Mehmet Şakir Ülkütaşır?s studies about folklore
  1. Tez No: 304151
  2. Yazar: BORA BAYRAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ÖZGÜR GÜVENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışma, akademik bir kimliği bulunmamasına rağmen yaşamını Türk folkloruyla ilgili çalışmalara adamış Mehmet Şakir ÜLKÜTAŞIR'ı tanıtmak amacıyla hazırlanmıştır. Halk kültürü ve folklor tarihimizde imzası bulunan değerlerin unutulmasının önüne geçmek niyetiyle hazırlanmış bu çalışmada, M. Şakir ÜLKÜTAŞIR'ın çalışmalarına ilişkin derli toplu bir kaynağı günümüz araştırmacılarına sunmayı amaçladık.Çalışmada ÜLKÜTAŞIR'ın Türk folkloruna ait gelenek, görenek ve inanışların değişen, yozlaşan yaşam şartlarına yenilmesinin önüne geçmek için bıkmadan çalıştığı tespit edilmiştir. Bu hususta yüzlerce makale, onlarca eser bırakan ÜLKÜTAŞIR'ın hayatı ve çalışmaları anlatılırken Türk folklor tarihinin bir dönemine de ışık tutulmaya çalışılmıştır. Çalışmaları boyunca bir bilim adamı titizliğiyle hareket eden ÜLKÜTAŞIR; bilim etiği, uzun uğraşlar ve sabır gerektiren derleme çalışmaları ile kendinden sonraki araştırmacılara da yol göstermiştir. Ayrıca bu araştırmada, Mehmet Şakir ÜLKÜTAŞIR'ın biyografisi ve folklorla ilgili görüşleri hakkında da ayrıntılı bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been prepared with the intention of introducing Mehmet Şakir ÜLKÜTAŞIR, who dedicated his life to studies about Turkish folklore, though not having an academic identity. In this study, goal of which is to prevent the values that have important roles in our history of folklore and folk culture from being forgotten, we have aimed to offer an orderly source about studies of Mehmet Şakir ÜLKÜTAŞIR to present-day researchers.In the study, it has been established that ÜLKÜTAŞIR worked tirelessly in order to preclude traditions, customs and beliefs of Turkish folklore from being succumbed by changing, degenerated life conditions. While describing life and works of ÜLKÜTAŞIR, who wrote hundreds of articles, dozens of books in this respect, it has been attempted to shed light on a period of history of Turkish folklore as well. ÜLKÜTAŞIR, acting with the precision of a scientist during his studies, guided researchers after him through studies of folklore collections, which require science ethics, great efforts and patience. Moreover, in this study, detailed information about biography of Mehmet Şakir ÜLKÜTAŞIR and his opinions on folklore have been given.