Johann Gottlieb Fichte'nin devlet anlayışı
Johann?Gotllieb Fichte?nin state understanding
  1. Tez No: 304154
  2. Yazar: FIRAT YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR KÖKSAL ODABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Fichte 18. Yüzyılda özellikle Almanya`nın fikir dünyasına büyük etkide bulunmuş bir düşünürdür. Kant'ı anlamak ve gelecek nesillere aktarmak gibi bir görevi de üstlenmiştir. Özellikle savaş halindeki Alman toplumunun dirilmesinde ve bilinçlenmesinde verdiği dersler ile büyük etki yaratmıştır. Yeni ulusu şahlandırırken eğitimin ne kadar önemli olduğunu göstermesi açısından fikirleri önemlidir. Kendinden sonrada öğrencileri de Fichte gibi büyük etkiler yaratmıştır. Alman ulusunu ulusal bilinç ve işgale karşı bilinçlendirmede etkili olmuştur.Umarız Fichte üzerine yapmış olduğumuz bu çalışma ile Fichte'nin ülkemizde daha fazla tanınmasına vesile olur.
Özet (Çeviri)
Fichte is a philosopher who had a great impact on the world of German idealism. İn the 18th certury He?d also undertaken such a responsibility of under satndıng Kant and carryıng over him to the next generati ons Especially during the war, he?d created a great impression on reviving and awareness raising in German society with his lectures. His ideas are important in terms of shawing how important education is while making the new nation rear up. After him Also his pupils registered great effects. He had been effective in raising awarenness against the occupation and national consciousness of Germen society.We hope that this study we?ve made on Fichte occasionners the recagnation of Fichte more in our country.