Halil Fikret Kanad'ın düşüncesinde milliyet ideali
Nationality ideal in Halil Fikret Kanad?s idea
  1. Tez No: 304155
  2. Yazar: ÇAĞATAY KARADENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tez, Cumhuriyet dönemi eğitim bilimcilerinden biri olan, Halil Fikret Kanad'ın, milliyet ve eğitim hakkındaki düşüncelerini, bakış açılarını ve algılarını sistematik bir şekilde inceleme amacı taşımaktadır.Tezimizin ilk bölümünde, Halil Fikret Kanad'ın yaşamını, yürüttüğü görevleri, ortaya çıkardığı eserleri, çevirileri ve makalelerini inceledik. İkinci bölümde, Halil Fikret Kanad'ın üzerinde etkisi olduğunu düşündüğümüz, Sosyal pedagoglardan; Pestalozzi, Herman Lietz, Kerschensteiner'ı, Türk sosyolojisinde kalıcı bir iz bırakmış ve yankı uyandırmış, teorileri ile ülkemizde önemli bir rol üstlenmiş olan Ziya Gökalp'i ve son olarak da Cumhuriyetin kuruluş felsefesinin dayanak noktasını ve temelini teşkil eden, ulus, üniter ve laik devlet modeliyle benzerliklerinin kıyasını yapmaya çalıştık. Üçüncü bölümde, Halil Fikret Kanad'ın milliyet ideali fikrinde öne çıkan kavramları ile milliyet ideali kavramını inceledik. Dördüncü bölümde, Kanad'ın, milliyet idealinin gerçekleşmesinde araç görevi olarak gördüğü öğeleri ve bir eğitimci olması münasebetiyle, köy eğitimi hakkındaki düşünceleri, önerilerine yer verdik.. Kanad'ın eğitsel görüşlerinin ana zembereğini, topyekun terbiye ve köy eğitimi oluşturmaktadır. Bu bağlamda eğitmen hareketleri, kır eğitim yurtları, köy enstitüleri hakkında ileri sürdüğü görüşlerine değinmeye çalıştık. Son bölümde, Halil Fikret Kanad hakkında öne sürülmüş, olumlu ve olumsuz eleştirilere yer vererek, tezimizi tamamlamış olduk.
Özet (Çeviri)
This M.A thesis has the goal of analyzing thoughts, point of views, and perceptions of Halil Fikret Kanad, who is one of the pedagogues of Republic Period, on nationality and education.The first chapter analyses Halil Fikret Kanad?s life, administrative tasks, works, translations, and essays. In the second chapter we tried to compare social pedagogues Pestalozzi, Herman Lietz, Kerschensteiner with Ziya Gökalp who had a significant place and effect in Turkish Sociology and had an important role in our country by his theories. Then, we tried to compare his theories with nation, unitary, and secular state model which were underlying factors in the establishment of Republic. In the third chapter we analyzed the prominent terms in Halil Fikret Kanad?s thought of nationality ideal and the term nationality ideal. In the fourth chapter we included elements that he takes as means in the realization of his nationality ideal and his thoughts and his suggestions on rural education as he is a pedagogue. Main focus of Kanad?s pedagogic thoughts consists of total schooling and rural education. In this context we tried to mention his thoughts on instructor behaviors, rural education dorms, and village institute. In the final chapter we completed our thesis by including positive and negative critiques on Halil Fikret Kanad.