An examination of Fichte's notion of recognition in Fanon's Black Skin, White Masks
Fichte'nin tanınma kavramının Fanon'un Siyah Deri, Beyaz Maskeler eserinde incelenmesi
  1. Tez No: 890507
  2. Yazar: HANDE TEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER BEHİÇ ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Toplumsal Düşünce Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Toplumsal Düşünce Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez Fichte'nin tanınma ve öznelerarasılık teorisini evrensel olma iddiası bakımından incelemenin yanı sıra bu teorinin Fanon'un ırksallaştırılmış öznellik anlatısındaki tanınma kavramı ile olan örtük bağlantılarını incelemektedir. Bu doğrultuda tezin temel amacı Siyah Deri, Beyaz Maskeler kitabında Fanon'un eleştirdiği baskıcı sömürge rejimlerinin ürettiği adaletsizliklerin karşısında normatif ve Avrupa merkezci tanınma teorilerinin yetersiz kalacağını göstermektir. İlk bölümde, Fichte'nin 1794/1795 tarihli Jena Wissenschaftslehre sisteminde ortaya koyduğu teorik felsefe iki temel yönüyle ele alınacaktır: ilki Kant'ın felsefesini sistematikleştirme girişimi olması; ikincisi de“Anstoss”kavramı ile birlikte gerçekçi bir boyut kazanan Fichte'nin sisteminin“eleştirel gerçekçilik”olarak adlandırılması. Bu bölüm özellikle Ego'nun“Anstoss”ile karşılaşması üzerine kendisine getirdiği sınırların sınırlarını sorgulamayı amaçlamaktadır. İkinci bölüm, Fichte'nin 1796 tarihli Doğal Hukukun Temelleri eserine bakmakta ve buradaki öznellik teorisinin“Anstoss”ve“Summons”kavramlarıyla olan bağlantılarına odaklanmaktadır. Bu bölümdeki tartışma bu iki kavramın tikel tarihsel ve toplumsal bağlamlar üzerindeki yansımalarına bakmamıza imkan tanırken, Fichte'nin politik felsefesinde“Leib”olarak ele alınan beden kavramına da bakmaktadır. Üçüncü ve son bölüm en genel hatlarıyla Afrika ve Batı felsefesi arasında bir karşılaştırma yapmayı amaçlamaktadır. Bu sebeple, Axel Honneth'in tanınma teorisindeki normatif tanınma kriterlerini mercek altına almaktadır. Bu bölümün temel savı, normatif tanınma teorilerinin ideolojik tanınma biçimlerini meşru addedilebilecek olan tanınma biçimlerinden ayırt etmeyi mümkün kılan araçları sağlayamaması ve özneye herhangi bir direniş olanağı bırakmıyor olmasıdır. Son olarak, bu çalışma Fanon'un ırksallaştırılmış öznesinin deneyimlediği başarısız tanınma girişimlerinin nedenlerini saptama konusunda normatif tanınma teorilerinin yetersizliğini açığa vurduğunu savunacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines Fichte's theory of recognition and intersubjectivity in terms of its claim to be universal by exploring its implications on the notion of recognition in Fanon's account of racialized subjectivity. The main aim of the thesis is to show the insufficiency of normative and Eurocentric theories of recognition in dealing with the injustice encountered in oppressive regimes such as the French colonialism, the effects of which Fanon criticized in Black Skin, White Masks. In the first chapter, Fichte's theoretical philosophy in Jena Wissenschaftslehre from 1794/1795 is examined in two main aspects: first as an attempt to systematize Kant's philosophy and second, as“critical realism”which denotes a system qualified as realistic through the use of Anstoss. This chapter particularly aims at questioning the limitations of the self-limitation of the I that is initiated upon an encounter with the Anstoss. The second chapter studies the implications of Fichte's theory of subjectivity in Foundations of Natural Right from 1796 and the relation between the notions of Anstoss and Summons. This chapter offers a possibility of situating their implications in particular historical and social contexts, and also considers the implications of the material body as Leib. The third and final chapter aims at drawing a comparison between Africana philosophy and Western philosophy. For this purpose, the normative criteria for recognition in Axel Honneth's theory are examined. The main claim of this chapter is that a normative theory of recognition falls short of providing the necessary tools to distinguish between justified and ideological forms of recognition and offering possibilities of resistance. Finally, it is claimed that the failed recognition attempts of the racialized subject in Fanon testify to the incapacity of a normative theory of recognition to identify the reasons behind these failures.