Katherine Mansfield'ın öykülerinde yazınsal izlenimcilik
Literary impressionism in Katherine Mansfield's short stories
  1. Tez No: 304174
  2. Yazar: İSMAİL AVCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. BAŞAK UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
19. yüzyılda Fransa'da ortaya çıkmış ve bütün sanat dallarını etkilemiş bir akım olan İzlenimcilik, doğadaki dış unsurların kişinin kendi içerisinde birtakım izlenim, duygusal iz bıraktığını savunan sanat ve edebiyat akımıdır. Bu akım içerisinde yer alan sanatçılar, doğayı, çevreyi olduğu gibi değil, dış unsurların görünüşünü değiştirmeden, kendi izlenimleri yardımı ile tasarladıkları şekilde resme yansıtmışlardır. Resimde izlenimciliğin özellikle ışık ve renkten kaynaklanan görsel izlenimlerin tanımlanmasına adanmış olduğu söylenebilir. Sanatta, resmedilen nesne veya olaydan çok günün belirli bir zamanı, belirli bir ışıkta sanatçı üzerindeki izlenimlere önem verilmiştir. Edebiyatta ise akım etkisini, algılanan dünya içerisinde yer alan nesnelerin karakterler üzerindeki izlenimleri, gerçeklik olgusunun daha değişken bir hale gelmiş olması, psikolojik gerçekçiliğin de etkisiyle sorgulayan bireyler haline gelen karakterlerin iç dünyalarının yansıtılması sonucunda öznel gerçekçiliğin de önem kazanması gibi daha farklı şekillerde göstermiştir.Bu tez çalışmasında 1900'lü yılların ilk dönemlerinde önemli eserler veren Katherine Mansfield'ın öne çıkan bazı eserlerinde yazınsal izlenimci öğeler irdelenmektedir. Çalışmanın birinci bölümünde Mansfield'ın yaşamı, edebi şahsiyeti, düşünce yapısı ve eserleri ile ilgili bilgiler verilmektedir. İkinci bölümde İzlenimciliğin bir sanat akımı olarak ne olduğu ve kimler tarafından temsil edildiği anlatılmakta, bunun yanı sıra akımın edebiyata nasıl yansıdığı, düzyazıda hangi yazarlar tarafından uygulandığı da anlatılmaktadır. Çalışmanın üçüncü bölümünde, Katherine Mansfield'ın öne çıkan öykülerinin yazınsal izlenimci bir incelemesi sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Impressionism which emerged in France in the 19th century and affected all of the art movements, is an art and literary movement which supports exterior elements in nature leave impressions and sensory traces in person?s inner world. The artists of this movement, without changing the appearance of the exterior elements, reflect the nature and the environment to their paintings with the help of their own designed impressions. Impressionism in painting can be said to be attributed to the descriptions of visual impressions derived especially from light and colour. In art, the impressions in a day with a certain light and colour on the artist are considered important rather than the depicted object or event. However, in literature, the movement showed its influence through different ways such as; the impressions of the objects on the characters in a perceptual world, the condition of the concept of reality became unstable, subjective reality gained importance as a result of the reflection of characters? inner worlds who became questioning individuals with the influence of psychological realism.In this study, literary impressionist elements are examined in some prominent works of Katherine Mansfield who has significant literary works in the first period of the 19th century. In the first chapter, information relating the life, literary career, thought and works of Katherine Mansfield is given. In the second chapter, it has been told about Impressionism as an art movement and the pioneers of this movement, besides, it has also been explained how the reflection of the movement in literature is and which authors practised it in prose. In the third chapter of the study, literary impressionist examination of Katherine Mansfield?s prominent stories is presented.