Abdülkadir İnan'ın halk bilimi ile ilgili çalışmaları
Abdülkadir İnan?s works about folklore
- Tez No: 304173
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLHAN ATNUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Türk halk bilimine derleme ve incelemeleriyle hizmet eden ve bu alandaki değerlerimizi tanıtan, milli kültürümüze yaptıkları katkıyı gün yüzüne çıkaran birçok çalışma vardır. Bu tez de Başkurdistan'da halk bilimi çalışmalarına başlayan ve zorunlu sebeplerle Türkiye'ye gelip çalışmalarını burada devam ettiren, (Başkurdistan yöresine ulaşma zorluğu sebebiyle) Türkiye ile sırlandırdığımız Abdülkadir İnan'ın halk bilimi ile ilgili çalışmaları üzerinedir.Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, İnan'ın hayatı, ailesi, eğitimi, kişiliği ve yayıncılığı ile Türkiye'de ve Türk dünyasında halk bilimi ile ilgili çalışmaları üzerinde durulmuştur.İkinci bölümde, yazarın Türkiye'de yayımladığı kitapları tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde ise Abdülkadir İnan'ın kitapları, makaleleri, onun hakkında yazılanlar, yayınlanan bildiriler kronolojik sıraya göre verilmiştir.Bu tez, İnan'la ilgili çeşitli fotoğraflar ile özellikle Abdülkadir İnan'ın halk bilimi üzerine kaleme aldığı makale örneklerinin bulunduğu ekler bölümüyle sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
There are many works which serve Folklore with collections and reviews and introduce our works in this field, and present their contributions to our national culture. The paper is on the works of Abdülkadir İnan who started folklore studies in Başkurdistan and had to come to Turkey for mandatory reasons and continued these studies there.The paper consists of three chapters. In the first chapter İnan?s life, family, education, personality and career as a publisher and his works about folklore in Turkish world were focused.In the second chapter his books published in Turkey are introduced. In the third chapter, Abdülkadir İnan?s books, essays, writings, published papers were given in chronological order.This thesis, finishes with various photos of İnan and with appendix including samples of his essays especially on Folklore.