The experience of slavery and trauma in the novels of Toni Morrison, Caryl Phillips and Fred D'aguiar
Toni Morrison, Caryl Phillips ve Fred D'aguiar'ın romanlarında kölelik deneyimi ve travma
- Tez No: 505081
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK DİRENÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, American Culture and Literature, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Tarihi ve kültürel gerçeklerden edebiyat aracılığıyla haberdar olunabilir. Teorisyenler, travmanın, insanların acılarında gizlenmiş gerçekleri ortaya çıkarmanın önemli bir vasıtası olduğunu vurgulamaktadırlar. Travma, önceki sessizlik karşısında kendini ifade etme yetisi sağladığı için, travma ve tanıklık etme olgularının bir araya getirildiği edebiyat eserleri kanıt işlevi görmektedirler. Kanıt, yani ifade, kişiye, hayatta kalan, kendi travma hikayesini anlatan ve iyileşen özne olma imkanını verir. Bu sebeple, tanığın ifadesi, geçmişle yüzleşmesine, ve sonrasında, travmaya sebep olan olayın, tanığı dinleyenlerce bilinmesine yardımcı olur. Bu tezin amacı, tanıklık edilen ve aktarılan travmaların konu edildiği, Toni Morrison'ın A Mercy, Caryl Phillips'in Cambridge ve Fred D'Aguiar'ın Feeding the Ghosts romanları gibi eserleri okumanın, farklı kültürlerden insanları nasıl birleştirdiği, ve bunun da, geçmişin hatalarından arınmış bir geleceği nasıl mümkün kılabildiğinin incelenmesidir. Transatlantik siyahi yazarlar D'Aguiar, Phillips, and Morrison, romanları Feeding the Ghosts, Cambridge, and A Mercy ile, Afrikalıların ve Amerikan yerlilerinin travma geçmişinin batılı tarih yazımında yer almamasına karşılık vermişlerdir. Kölelik deneyiminin travmatik olarak temsil edildiği bu romanların incelemesi göstermiştir ki, bu topluluklar için, üç taraflı köle ticareti (the Middle Passage) aracılığıyla yürütülen Amerika'daki kolonizasyon ve köleleştirme süreçleri, batılı söyleminin iddiasının aksine, travma sebebidir. Köleliğin sebep olduğu travmaya, siyahi ve yerli Amerikalıların seslerinin duyulduğu bu üç yeniden anlatımda tanıklık ettikten sonra, bu travmanın ifade edilmesi ve aktarılmasının günümüzde bile bir zorunluluk olduğu açıkça gözlemlenmektedir. Bu insanlık dışı uygulama ve sebep olduğu travma ne yazık ki devam etmektedir, ve Toni Morrison, Caryl Phillips ve Fred D'Aguiar'ın romanlarında dile getirdikleri adalet talepleri bugün de hala geçerlidir.
Özet (Çeviri)
Historical and cultural realities might be known through literature. Theoreticians have emphasized that“trauma”is a significant means of disclosing people's sufferings hidden in historical and cultural facts. Because trauma provides formerly silenced people with the ability of self-expression, literary works, which bring trauma and witnessing together, become testimonies. Testimony enables a person to become a subject who survives, tells his own story of traumatization and gets cured, for this account helps, first, to face the past himself, and then, to make the painful event known by the others who listen to him. The aim of this thesis is to analyze how the act of reading novels such as Toni Morrison's A Mercy, Caryl Phillips's Cambridge and Fred D'Aguiar's Feeding the Ghosts, where traumas are witnessed and transmitted, connects human beings from different cultures through sympathy, and how this may bring a future that is relieved of past mistakes. Transatlantic black writers D'Aguiar, Phillips and Morrison responded, via Feeding the Ghosts, Cambridge and A Mercy, to Africans and Native Americans' dismissal in the western archival history. The study of these novels, the authors' call for justice, has shown that the colonization and enslavement in America, which was conducted via the triangular slave trade, traumatized those peoples. After witnessing to slavery in three retellings of the experience as voiced by the subjugated, it is evidently observed that witnessing to and sharing the trauma of slavery is still an urgency since this inhumane practice is prevalent even in the contemporary world.