Muhammed Ali Sabuni ve tefsir metodu
Muhammed Ali es Sabuni and his tefsir method
- Tez No: 304256
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İDRİS ŞENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Muhammed Ali es Sabuni 1930 yılında Suriye?nin Halep ?ehrinde dünyaya geldi. Babası da Halep ?ehrinin alimlerinden olan saygın bir ailenin çocuğudur. Orta öğrenimini Halep?te, üniversiteyi El Ezher de tamamlamıştır.Daha sonar Mekke deki Ümmü?l Kura Üniversitesi?nde çeyrek asır hocalık yapmı?tır. ?u anda kışları Mekke?de yazları Bursa- Yalovada bulunan yazlığında te?lif işleriyle meşgul olmaktadır.Sabuni bir çok alanda otuzu aşkın kıymetli eser vermiştir.Bu eserlerin bir kısmı kendi te?lifi, bir kısmı ihtisar, bir kısmı da tahkiklerden oluşmaktadır. Ancak tefsir alanındaki çalışmalarının ağırlığına bakılırsa, O?nu bir müfessir diye vasfedebiliriz. Hem de son dönem müfessirleri arasında en çok eser veren müfessirlerimizdendir.Sabuni?nin tefsir alanında en önemli iki eseri olan Saffet?ü-Tefasir ve Ravai-ul Beyan?ı metot olarak inceledik. Sade bir dil,akıcı bir uslup ve anlaşılır ifadeler kullanması en belirgin özelliğidir. Gereksiz ayrıntılara girmeden, okuyucuları, müfessirlerin,mezheplerin ve rivayetlerin çokluğu içinde boğmadan, doğrudan maksadı veren bir anlatım metodu kullanmıştır. Selefi müfessirlerin en meşhurlarının görüşlerini özetleyerek eserlerine alan Sabuni, geçmişte yazılan bütün tefsir kitaplarına vakıftır.?tikadda Eşari ve Maturidi?yi savunmasıyla bilinen Sabuni, amelde Hanefi olduğunu söyler. Ancak eserlerinde mezhepler üstü bir görüntü sergilemiştir. Aynı zamanda sağlam bir ehli sünnet vel cemaat alimidir.Arabistan?da bir kısım çevreler tarafından rahatsız edilen Sabuni, çalıştığı üniversiteden istifa etmek zorunda kalmıştır. Kendisini eleştiren kimselere reddiyeler yazmışve onlara gereken cevapları vererek haklılığını isbatlamıştır.Kanaatimize gore Arabistan?da ki Vehhabi zihniyeti tarafından dışlanmıştır.Hayatını eserlerini ve metodunu tanımaya çalıştığımız kıymetli Hocamız Prof. Dr. Muhammed Ali es Sabuni halen hayatta olup yeni yeni eserler vermek üzere çalışmalarını devam ettirmektedir.
Özet (Çeviri)
Muhammed Ali es Sabuni was born in 1930 in Aleppo of Syria. He is a child of a respectful family, his father being one of the scientifics of Aleppo. He completed his secondary school training in Aleppo, university at el Ezher, Later on he became an instructor for a quarter of a centuryat Ümmül-Kura Üniversity in Mecca-i Mükerreme. At presenthe is bury with composing books in winters in Macca,in summers et his summer house at Yalova- Bursa.Sabuni gave valuable essays in various fields, exceeding thirty, Souse of these essays consist of his own Compositions, some are abridged and some are of his investigations, However when looked at the abundance of his studies on composition field, we can qualify him as a commentator. He is one of the most important of our commentators and the one who gave t he most essays among the commentators and the one who gave the most essays among the commendtators of the recent term.We examined the most important two essays of Sabuni in interpretation field, Saffet-üt Tefasir and Ravai-ul Beyan as method. His most indicative characteristics are his plain language, flowing style and using expressions that can be understood. He has used a style of explanation without goring in to unnecessary details, without suffocating the readers in the majority of commentators religious doctrines end rumors,explaining directly the aim, Sabuni, who took the essay of his most famous predecessor commentators by summarising their ideas within his essays, is almost aware of the interpretation books written in the past.Sabuni, who is known as defending Maturidi and Eşari in belief, says that he is Hanefi in practice. However in his essays he exhibits a scenery over the religious doctrines. He is at the same time a scientist of unnis and their society Sabuni, who was disturbed by some of the circles, resigned from the university. He wrote refutations to those who criticised him and proved his rightfulness by giving the necessary answers to them. According to our opinion he has been excluded by Wahhabi mentality in Arabia.Ourvaluable instructor Prof. Dr. Muhammed Ali es- Sabuni whom we tried to promote his life, essays and method, is still living and continues his studies to give new essays.