Banka istikrarına rekabet, yoğunlaşma ve finansal tabana yayılmanın etkisi
The effect of competition, concentration and financial inclusion on bank stability
  1. Tez No: 871519
  2. Yazar: BELMA ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN KAMİL ERCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bankacılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bankacılık sektöründe yaşanan 1980 sonrası serbestleşme piyasa yapısını önemli ölçüde değiştirmiştir. Tüm dünyada ve Türkiye'de yaşanan küreselleşme neticesinde bankacılık piyasasında yoğunlaşma meydana gelmiştir. Artan yoğunlaşma piyasa yapısında değişikliğe yol açarak rekabeti azaltmak suretiyle az sayıda güçlü bankanın piyasaya yön vermesi durumuna yol açabilmektedir. Literatür genel olarak rekabetin istikrara ya da kırılganlığa yol açtığı konusunda iki farklı görüşü benimsemektedir. Bu durum hane halkının finansmana erişimi yani finansal tabana yayılma üzerinde olumsuz etki yaratabilmektedir. Bu çalışmada, Türk bankacılık sektörünün 2010-2020 periyodunda rekabet düzeyi Panzar-Rosse metodu ile belirlenerek banka istikrarı üzerinde yoğunlaşma, rekabet ve finansal tabana yayılmanın etkileri araştırılmıştır. Literatürde sıkça yer alan rekabet- istikrar görüşüne destek veren sonuçlara ulaşılmıştır. İstikrar- rekabet – yoğunlaşma denklemine finansal tabana yayılma eklenerek literatüre katkıda bulunulmuştur. Elde edilen sonuçlar finansal tabana yayılmanın sermaye dışındaki değişkenlere pozitif etki ettiği yönündedir.
Özet (Çeviri)
The post-1980 liberalization in the banking sector has significantly changed the market structure. As a result of the globalization experienced all over the world and in Türkiye, concentration in the banking market has occurred. Increased concentration may lead to changes in the market structure, reducing competition and leading to a situation where a small number of strong banks dominate the market. Here, the literature generally adopts two different views on whether competition leads to stability or fragility. This may have a negative impact on households' access to finance, that is, on financial inclusion. In this study, the level of competition of the Turkish banking sector in the period of 2010-2020 is determined by Panzar-Rosse model and the effects of concentration, competition and financial inclusion on Bank stability are investigated. Results supporting the competition-stability view, which is frequently supported in the literature, have been obtained. We have contributed to the literature by adding financial inclusion to the stability-competition-concentration equation. The results also indicate that financial inclusion has a positive effect on variables other than capital.