Gelişmekte olan bir piyasa olarak Türkiye'de hedge fonlar ve performans analizi
Hedge funds in Turkey as an emerging market and its performance analysis
  1. Tez No: 304297
  2. Yazar: SEYYEDROUHOLLAH HOSSEİNİ
  3. Danışmanlar: DR. ŞAHİN ALP KELER, YRD. DOÇ. DR. GÜLCAN ÇAĞIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Gelişmekte olan piyasalar 1980'li yıllardan itibaren küreselleşme eğilimine girmişlerdir. Küreselleşme eğimiyle birlikte bu piyasalara portföy yatırımları aracılığıyla sermaye hareketleri yönelmeye başlamıştır. Portföy yatırımları aracılığıyla yönelen sermaye hareketleri alternatif yatırım araçları yoluyla olmuştur. Hedge fonlar, özel sermaye fonları ve girişim sermayeleri olarak bilinen alternatif yatırım araçları değişen piyasa koşullarına bakılmaksızın çeşitli stratejileri yardımıyla mutlak getiriyi sağlayabilmeleri bu ürünleri hızla gelişmesine ve sayısının artmasına neden olmuştur.Gelişmekte olan bir piyasa olarak Türkiye'de hedge fonlar 2008 sonlarına doğru faaliyete geçmişlerdir. Türkiye'deki piyasanın yeterince gelişememesi, hedge fonlara talebin yetersiz olması ve az sayıda yetenekli hedge fon yöneticisinin olması bu fonların yeterince gelişememesine neden olmuştur. Nisan 2011 itibarıyla altı hedge fon Türkiye sermaye piyasasında faaliyet göstermektedir. Çalışmada gelişmekte olan bir piyasa olarak Türkiye'deki hedge fonların performansını analizi hedeflenmiştir. Yapılan performans analizi sonucunda hedge fonların kendi stratejilerine özgü, tamamen piyasadan bağımsız hareket ettikleri ve mutlak getiri peşinde oldukları gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Since 1980?s emerging markets have started trend to globalization. Along with globalization tendency in these markets to capital movements via portfolio investments has been started. These capital movements through portfolio investments caused by alternative investments. Hedge funds, private equity and venture capital funds, known as alternative investments, regardless of changing market conditions, with the help of a variety of strategies can get absolute return to improve products quickly and an increase in the number of these funds.In Turkey as an emerging market, hedge funds have started from the end of 2008. Since deficient development of Turkey?s markets, inadequate demand for hedge funds and a small number of talented hedge fund managers in this market, incompetent development of these funds has been caused. Until April 2011 only six hedge fund has been going on to be active in the capital market of Turkey. In this study, analysis of the performance of hedge funds in Turkey as an emerging market has been aimed. By analyzing of the performances, hedge funds due to their own specific strategies, they illustrated completely independent of the market and it proved that they can pursuit of an absolute returns.