Türk hat sanatında kompozisyon kurgusu ve geometrik altyapı
Graphical infrastructure and compositional construct of Turkish calligraphy art
- Tez No: 304372
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ RIZA ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Geleneksel sanatlarımızın temel yapı taşları arasında yer alan hat sanatımız içerisinde yüzyıllar boyunca birbirinden kıymetli eserler verilmiştir. Şüphesiz bu gelişimdeki ivme Fatih döneminde 15. Yüzyılda başlamıştır. Bu bakımdan 15-19. yüzyıllar arasında büyük bir kültürel mirası oluşturmuş hat sanatımızın tarihi gelişimi anlamak, eserler üzerinde estetik yorum yapabilmek için tarihi, kültürel sosyal gelişimini anlayabilmek elbette önemlidir. Bununla birlikte hat kompozisyonlarını günümüzün tasarım yöntemleri, yön birlikteliği, altın oran, denge, ritim- tekrar, optik denge, optik yanılsama gibi başlıklar altında da incelemek eserlere farklı bir estetik yorumu getirecektir. Bu açıdan keşfedilmeyi bekleyen eserler tasarım başlıkları altında incelendiğinde görülecektir ki, iyi tasarımda bir ya da birkaçının bulunması gereken özelliklerin tamamı: ritim- denge, yön birlikteliği, Altın Oran, gibi tasarım kurallarının ana başlıkları hat eserleri üzerinde hat literatüründe teoride kuramlaştırılmamış dahi olsalar pratikte uygulanmışlardır.ANAHTAR KELİMELER: 19. Yüzyıl, Hat sanatı, Altın Oran, Denge, Kompozisyon, grafik altyapılar
Özet (Çeviri)
The lines between traditional arts which explore via the basic building blocks with precious works have been around for centuries. Undoubtedly, this development accelerated during the Conqueror-15 Century. In this regard, the great cultural heritage of works on the historical development of art has created line writing. It provides platform to comment on the aesthetic works during the period between 15-19 centuries. Obviously, the importances of traditions, cultural and social developments have been portrayed. However, the modernized line art composites of designed methods, directions, unity, the golden ratio, balance, rhythm and the optical equilibrium under headings such as an optical illusion works for the purpose of examining the line art which will bring a different aesthetic interpretation. In this respect, designed works which are waiting to be examined under the headings described above will be seen as the presence of good design. Although all of the characteristics of rhythm-balance, direction, unity, Golden ratio, the design rules, and moreover the works of the main topics are not applied theoretically on the line art, they have been applied to the line literature in a practical manner.KEY WORDS: 19 Century, line art, Golden Ratio, Equilibrium, Composition, graphics infrastructures'''