Aile olgusu bağlamında Tolga Karaçelik sineması
Tolga Karaçelik's cinema in the context of family phenomenon
  1. Tez No: 823309
  2. Yazar: MEHMET YİĞİT ÇEKİLMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZIM ANKARALIGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sosyoloji, Radio and Television, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Aile, ilk toplulukların ortaya çıkmasıyla birlikte varlık kazanan, önemini hiç yitirmeyen ve günümüzde dahi toplumların istikrarının ve sürekliliğin sağlanmasında önemli rol oynayan kurumların başında gelmektedir. Aile, ortaya çıkışından günümüze kadar olan süreçte birçok sanat dalı tarafından ele alınan bir olgu olmuştur. Bunun nedeni ise ailenin toplumu oluşturan ve toplumsal yapıyı en iyi şekilde yansıtan temel bir birim olma özelliğinden ileri gelmektedir. Sanatçılar, kendi iç dünyalarını yansıtacak şekilde bireysel sanat eserleri ortaya koymalarının yanı sıra, içinde bulundukları toplumun yapısı ve özelliklerini yansıtan, toplumdaki sorunları ortaya koyan ve kimi zaman da çözümüne katkı sağlayan toplumsal içerikli eserler de üretmektedirler. Aile olgusu da hem bireysel hem de toplumsal yönüyle doğrudan insanı ilgilendiren yapısı nedeniyle sanatçıların eserlerinde ele aldığı en temel konulardan birisi olmuştur. Günümüz görsel kültürü ve enformasyon toplumu içinde aile olgusunu ele alan sanat dallarının başında ise sinemanın geldiği söylenebilir. Günümüz Türk Sinemasında da özellikle ana akım dışı yönetmenlerin aile olgusunu sıklıkla ele aldıkları görülebilir. Söz konusu yönetmenler içinde yer alan Tolga Karaçelik'in ise hem senaryolarını yazdığı hem de yönetmenliğini üstlendiği uzun metraj filmleri ile gerek anlatı gerekse sinema dili açısından aile ve sinema ilişkisine özel bir katkı yaptığı söylenebilir. Bu çalışmada yönetmen Tolga Karaçelik'in Gişe Memuru (2010), Sarmaşık (2015) ve Kelebekler (2018) isimli uzun metraj filmleri içerik analizi yöntemiyle, nitel gözlem protokolü oluşturularak aile olgusu bağlamında incelenmiştir. Çalışmada Tolga Karaçelik'in kısa filmleri ve dizileri kapsam dışında tutulmuştur. Bunun nedeni ise kısa filmlerin ve dizilerin anlatı yapılarının, yapım amaçlarının farklı olmasıdır. Çalışma kapsamında Tolga Karaçelik'in uzun metrajlı filmleri içerik analizi yöntemiyle analiz edilerek yönetmenin sinemasında aile olgusuna dair bulgulara ulaşmak ve bu olgunun yönetmen tarafından film diline ne şekilde yansıtıldığını ortaya çıkarmak amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The family is one of the institutions that came into existence with the emergence of the first communities, has never lost its importance and plays an important role in ensuring the stability and continuity of societies even today. The family has been a phenomenon that has been handled by many branches of art from its emergence to the present day. The reason for this is that the family is a basic unit that forms the society and reflects the social structure in the best way. In addition to producing individual works of art that reflect their own inner worlds, artists also produce works of social content that reflect the structure and characteristics of the society they live in, reveal the problems in society and sometimes contribute to their solution. The phenomenon of family has also been one of the most fundamental issues that artists address in their works due to its structure that directly concerns human beings in both its individual and social aspects. In today's visual culture and information society, it can be said that cinema is one of the leading branches of art that deals with the phenomenon of family.In today's Turkish Cinema, it can be seen that especially non-mainstream directors frequently deal with the family phenomenon. It can be said that Tolga Karaçelik, one of these directors, has made a special contribution to the relationship between family and cinema in terms of both narrative and cinematic language with his feature films, which he both wrote the screenplays and directed.In this study, director Tolga Karaçelik's feature films Gişe Memuru (2010), Sarmaşık (2015) and Kelebekler (2018) were analyzed in the context of the family phenomenon through content analysis method and qualitative observation protocol. Tolga Karaçelik's short films and TV series were excluded from the study. The reason for this is that the narrative structures and production purposes of short films and TV series are different. Within the scope of the study, Tolga Karaçelik's feature films are analyzed by content analysis method in order to reach findings on the phenomenon of family in the director's cinema and to reveal how this phenomenon is reflected in the film language by the director.