İki farklı retreatment tekniğinin apikal madde çıkışı ve postoperatif ağrı üzerindeki etkinliklerinin incelenmesi
Investigation the activities of two different retreatment techniques on apical extrusion of debris and postoperative pain
- Tez No: 304420
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK HAZNEDAROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmanın amacı, retreatment için geliştirilen yeni bir Nikel-Titanyum döner alet sistemi olan R-Endo ve geleneksel el aletleri ile gerçekleştirilen retreatment işleminin, postoperatif ağrı ve apikalden madde çıkışı yönünden karşılaştırmaktır.Bu çalışma, ex vivo ve in vivo olarak iki bölümden oluşmaktadır. Ex vivo bölümde, standart koşullarda doldurulmuş, 80 adet çekilmiş insan dişi üzerinde, R-Endo (Micro-Mega, Besancon, Fransa) ve geleneksel el aletleri kullanılarak yapılan retreatment işleminin neden olduğu apikal madde çıkışı miktarı karşılaştırılmıştır. In vivo bölümde ise; önceden belirlenen kriterlere uygun retreatment gereksinimi olan 80 hasta üzerinde, R-Endo ve geleneksel el aletleri kullanılarak yapılan retreatment işleminin, 4., 8., 12., 24. saat, 2., 3., 4., 5., 6., 7. gün oluşan postoperatif ağrı şiddeti, ?Visual Analog Skala (VAS) ? ile subjektif olarak değerlendirilmiştir.Sonuçta, R-Endo ve el aletleriyle gerçekleştirilen retreatment teknikleri arasında ki ağrı insidansı yönünden istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur (p0,05).Her iki teknikte de retreatment sırasında apikalden madde çıkışı olmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is compare in terms of postoperative pain and apical extrusion of debris to hand instrumentation retreatment and R-Endo which is developed for the retreatment system with a new nickel-titanium rotary instrument.This study consists two parts that is ex vivo and in vivo section. In the ex vivo section, R-Endo and hand instrumentation retreatment process compared in apical extrusion of debris respect on 80 extracted human tooth which is filled with the standard conditions. In the in vivo section, end of the R-Endo and the retreatment process with using traditional hand instrumentation are evaluated for the 4, 8, 12, 24 hours, 2, 3, 4, 5, 6, 7 days of the postoperative pain severity on 80 patients who need retreatment and suitable according the pre-determined criteria via“Visual Analog Scale ”.As a result, statistically significant difference has been found between the R-Endo and hand instrumentation techniques in the incidence of the pain (p 0.05).In both techniques, there was debris extrusion in the apical during the retreatment.